W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbywają się dziś główne uroczystości 100-lecia objawień fatimskich, a także 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św., podczas której księża biskupi Kościoła w Polsce ponowili akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi. O istocie i wadze aktu mówił podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.
W wydarzeniu biorą udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe.
Ks. dr Krzysztof Czapla SAC zwrócił uwagę, że akt jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej.
– Jeśli Maryja prosi o poświęcenie się Jej Niepokalanemu sercu – odpowiadamy czynem na Jej wezwanie – powiedział kapłan.
Pierwotny akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi miał miejsce w 1946 roku na Jasnej Górze.
– Prymas Polski ks. kard. August Hlond w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej pokazał drogę ratunku dla naszej Ojczyzny, która była zalewana przez „czerwoną zarazę”. Polska jako jeden z pierwszych krajów po wojnie poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi. Teraz taki akt dokonuje się na 100-lecie objawień fatimskich – wskazał dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach – polska Fatima – powstało z inicjatywy ks. Mirosława Drozdka jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu. Świątynię konsekrował sam Papież Polak 20 lat temu.
– Jan Paweł II przypomniał nam istotę przesłania Fatimy, którym jest wołanie o nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Dziś, w 100-lecie Fatimy, w sanktuarium fatimskim, przy Sercu Niepokalanej gromadzi się Polska, państwo, Kościół, by powiedzieć Matce Bożej, że poświęcamy się Jej Niepokalanemu Sercu – mówił w „Aktualnościach dnia” ks. Krzysztof Czapla.
Uroczysty akt będzie następnie podejmowany przez poszczególne diecezje i wspólnoty parafialne 8 września.
– Akt zostanie ponowiony w dzień, kiedy będziemy obchodzić 71. rocznicę aktu, który jako pierwszy w historii miał miejsce na polskiej ziemi. To nie jest jednorazowa sprawa. Ten uroczysty akt ma się uwewnętrznić w duszy, świadomości narodu. Poświęcić ma się Polska, każde serce – podkreślił gość Radia Maryja.
– Nie ma innego państwa na świecie, jak Polska, która ma w swojej tożsamości to, że jest narodem katolickim. Polska zrodziła się przez chrzest. Bez Kościoła, bez religii katolickiej – nie ma Polski – dodał kapłan.
Cała rozmowa z ks. dr. Krzysztofem Czaplą SAC, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego, dostępna jest [tutaj].
* * *
Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi
O Święta i Niepokalana Dziewico!
Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która zamknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.
Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzieciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepokalanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Twoją prośbę.
Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba.
Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!
Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką polskich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wiernym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustanowionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złego ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji.
Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zostały dotknięte zepsuciem moralnym.
Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!
Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczęte życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą łaskę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie.
Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!
Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego realizowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna.
Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!
Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycznie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Źyciem” (J 14, 6).
Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!
Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.
Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
RIRM