Emmanuel Macron wkrótce może zostać honorowym kanonikiem bazyliki św. Jana na Lateranie

Od chwili objęcia godności prezydenta Francji, Emmanuelowi Macron przysługuje historyczny tytuł honorowego kanonika bazyliki św. Jana na Lateranie, katedry biskupa Rzymu. Media francuskie spekulują, że 39-letni Macron może faktycznie ten tytuł przyjąć. Przywilej honorowego kanonika bazyliki laterańskiej przysługuje głowom państwa francuskiego od 1604 roku.

Tytuł honorowego kanonika bazyliki św. Jana pochodzi z okresu panowania we Francji króla Henryka IV Burbona. Wówczas w związku z publiczną decyzją o nawróceniu na katolicyzm, a także złożeniu znacznej ofiary na królewskie opactwo przy bazylice, ówczesny papież nadał królowi Francji honorowy tytuł. W bazylice umieszczono również posąg monarchy, który istnieje po dziś dzień. Kapituła zobowiązała się przy tym odprawiać co roku 13 grudnia – czyli w dniu jego urodzin – Mszę w intencji Francji: „pro felici ac prospero Galliae statu” (za szczęście i pomyślność państwa francuskiego). Tradycję kontynuowano również wówczas, gdy głowami państwa byli cesarze i prezydenci.

Od 1958 roku, czyli od początków V Republiki, czterech z siedmiu szefów państwa francuskiego przybyło do Rzymu, aby objąć tytuł „pierwszego i jedynego kanonika honorowego” bazyliki laterańskiej. Byli to: Charles de Gaulle, Valery Giscard d’Estaing, Jacques Chirac i Nicolas Sarkozy. Natomiast Georges Pompidou, François Mitterrand i François Holland nie przyjęli tego tytułu.

Prezydent Francji z racji urzędu jest także członkiem kapituły kanoników w Embrun na południu Francji. Wraz z wyborem Macron otrzymuje tytuł protokanonika katedry w tym departamencie w Alpach Wysokich. Jednak godność ta, jak informuje diecezja Gap, skutkuje tylko wówczas, gdy osoba, której tytuł ten się należy, osobiście pojawi się w Embrun.

Wprawdzie od czasów Rewolucji Francuskiej Embrun nie jest już siedzibą biskupią, to jednak większość francuskich szefów państw odwiedzała tamtejszą katedrę, aby osobiście przyjąć godność kanonika kapituły. Ostatnia wizyta prezydenta Francji w Embrun miała miejsce dość dawno. Od czasów generała Charlesa de Gaulle nie pojawił się tam żaden z jego następców, aby przyjąć godność honorowego kanonika oraz związany z tym okolicznościowy medal.

Położone w wysokich Alpach Embrun było w średniowieczu siedzibą arcybiskupa. Katedra była celem licznych pielgrzymek, najliczniejsze przybywały tam między XIII a XV w. Królowie francuscy otrzymali godność honorowych kanoników jako wyraz wdzięczności za zagwarantowane prawa. Konstytucja V Republiki z 1958 roku przewiduje, że szef państwa zachowuje prawa i przywileje swoich poprzedników. Odnosi się to także do uhonorowania w Embrun.

Mimo iż od 1905 roku obowiązuje we Francji surowy rozdział Kościoła i państwa, prezydent kraju ma też prawo do godności honorowego kanonika kapituły również w innych świątyniach: w Saint-Jean-de-Maurienne w dawnym księstwie Sabaudii, w kościele św. Hilarego w Poitiers, w katedrach w Le Mans, Angers, Lyonie i Chalons-en-Champagne, w bazylice św. Marcina z Tours oraz w opactwie Saint-Germain-des-Pres w Paryżu. Jednak żaden z siedmiu dotychczas prezydentów V Republiki nie korzystał z tych godności.

Francuska wspólnota Rzymu planuje uczcić wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Republiki Francuskiej poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy św., którą zaplanowano na 28 maja. Liturgii w kościele św. Ludwika przewodniczyć będzie bp Jean Lafitte, regionalny prałat Zakonu Maltańskiego.

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-05-18) | http://www.pch24.pl/emmanuel-macron-wkrotce-moze-zostac-honorowym-kanonikiem-bazyliki-sw--jana-na-lateranie,51664,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content