„Szczecin prędzej czy później wróci do Niemiec”

Aktualizacja: 2009-05-26 11:45 am

Taką nadzieję żywi Michael Andrejewski, deputowany neonazistowskiej NPD w parlamencie Meklemburgii. W związku z wyborami do władz lokalnych w Niemczech NPD prowadzi kampanię pod hasłami: „Cudzoziemscy kryminaliści – raus”, „Zatrzymać polską inwazję”.

– W całych Niemczech jest ich o wiele za dużo. Domagamy się ich wysiedlenia. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i przedstawicieli innych narodowości – mówi „Rzeczpospolitej” Klaus Beier, rzecznik centrali NPD w Berlinie.

– Nie jesteśmy partią antypolską. Nie chcemy jedynie, by niemieckie tereny zostały zasiedlone przez cudzoziemców – tłumaczy Andreas Storr, członek rady powiatu Görlitz z NPD. Cała Saksonia jest prawdziwą twierdzą tej partii. Ma ona w parlamencie landu ośmiu deputowanych, w ostatnich wyborach uzyskała 9,2 proc. głosów. – Jestem przekonany, że w czerwcowych wyborach samorządowych uzyskamy jeszcze lepszy wynik – przekonuje Storr. Udowadnia, że NPD ma coraz więcej zwolenników, bowiem mieszkańcy terenów nadgranicznych obawiają się napływu Polaków odbierających Niemcom pracę.

Z antypolskimi hasłami NPD prowadzi też kampanię w Meklemburgii. – Jeśli polscy osadnicy będą napływać w takim tempie jak obecnie, istnieje realna groźba, że w przyszłości cały nasz powiat zostanie przyłączony do Polski – twierdzi Tino Müller, lokalny przywódca NPD. Jego partia kwestionuje od dawna granicę na Odrze, udowadniając, że po wojnie Szczecin został bezprawnie odebrany Niemcom.

– Wiem, że granica została uznana traktatowo, ale mamy nadzieję, że Szczecin prędzej czy później wróci do Niemiec. Żydzi odzyskali swoje ziemie po dwóch tysiącach lat – tłumaczy Michael Andrejewski, deputowany neonazistowskiej NPD w parlamencie Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

MaRo/Rz

Za: Fronda.pl


NPD oblepiło Goerlitz antypolskimi plakatami

Antypolskie hasła niemieckich narodowców niepokoją mieszkańców polskiego pogranicza. “Powstrzymać polską inwazję! Stop zagranicznym kryminalistom!” – takie nawoływania można odczytać na dziesiątkach plakatów w niemieckim Goerlitz.


Zdaniem Adama Lipińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, nie powinniśmy być  bezczynni wobec takich haseł i plakatów, a także ostro przeciwko takim incydentom reagować.


Niemieccy politycy, w tym między innymi Bernd Lange, prezydent niemieckiej części  Euroregionu Nysa, uspokajają, że Polacy nie powinni się bać narodowców z NPD, bo ta partia w Niemczech stanowi jedynie margines.
Przedmieścia i blokowiska niemieckiego Goerlitz oblepione są antypolskimi plakatami z hasłami o powstrzymaniu polskiej inwazji i zatrzymaniu  zagranicznych kryminalistów. Plakaty rozwiesza Narodowodemokratyczna Partia Niemiec, pod której szyldem funkcjonują niemieccy nacjonaliści.

Mieszkańcy Zgorzelca są zaniepokojeni taki hasłami, jednak niemieccy  politycy, w tym między innymi Bernd Lange prezydent Euroregionu Nysa, uspokajają, że NPD to w Niemczech margines. Są to radykalne ugrupowania, które poprzez podobne akcje próbują zyskać poparcie dla swoich partii. Bernd Lange zapewnia, że poparcie dla neonazistów w Niemczech jest marginalne.

Plakaty niemieckich narodowców pojawiły się w związku z czerwcowymi  wyborami do Europarlamentu. W lecie w przygranicznej Saksonii odbędą się także wybory do Landtagu.
iar


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9544 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]