- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Przemyt ludzi na ogromną skalę! Podlaska Straż Graniczna zatrzymała Czeczena

10 obywateli Wietnamu próbujących nielegalnie przekroczyć granicę polsko-litewską zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej.  Wkrótce okazało się, że przemytnikiem jest mężczyzna narodowości czeczeńskiej. W 5 osobowym samochodzie przewoził upchniętych 10 migrantów.

Do zatrzymania migrantów doszło w Suwałkach. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rudce Tartak zatrzymali do kontroli Fiata Stilo na litewskich tablicach rejestracyjnych. Oprócz 45-letniego kierowcy, pięcioosobowym samochodem podróżowało 10 obywateli Wietnamu. Łącznie 11 osób w 5 osobowym pojeździe.

Imigranci w ten ekstremalny sposób wjechali na terytorium RP. Wszyscy to obywatele Wietnamu: dziewięciu mężczyzn w wieku 17-34 lat oraz jeden nieletni (13 lat). Nikt z nich nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce, więc za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom zostali zatrzymani. Następnie, po wykonaniu niezbędnych czynności z udziałem tłumacza, obywatele Wietnamu zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Nadal w areszcie przebywa natomiast Czeczen, kierowca-przemytnik. Przedstawiono mu zarzuty zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jest to największa grupa nielegalnych migrantów zatrzymana przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG od początku 2017 roku.

Nie jest to jednak pierwszy przypadek ujawnionego przemytu Wietnamczyków przez granicę polsko-litewską. We wrześniu 2016 roku udaremniono przemyt 12 obywateli Wietnamu. Ukrywali się oni w drewnianych skrzyniach, gdzie według dokumentów przewozowych miały znajdować się meble. Skrzynie przewieziono przez przejście w Budzisku tirem na łotewskich „numerach”. Samochodem kierował Łotysz.

Pod koniec września ubiegłego roku Straż Graniczna w Chełmie wspólnie ze służbami Litwy i Łotwy rozbiła gang Czeczenów – obywateli Rosji. Organizował on przemyt Wietnamczyków do Polski tzw. kanałem nadbałtyckim. Zatrzymano 13 przestępców oraz ponad 80 nielegalnych imigrantów.

Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Adam Białous