Aktualizacja strony została wstrzymana

Trzeba ustalić, gdzie UE ma granice zewnętrzne – europoseł Marusik o decyzji PE ws. wiz dla Ukraińców

Albo jest się w Unii, albo poza nią. Nie może być tak, że jakiś kraj stoi okrakiem nad granicą – mówi w rozmowie z Kresami.pl Michał Marusik, który jako jedyny polski europoseł głosował przeciwko zniesieniu wiz UE dla Ukraińców.

Jak informowaliśmy, dziś Parlament Europejski opowiedział się zdecydowaną większością głosów za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy. Zniesienie wiz poparli niemal wszyscy polscy eurodeputowani, w tym również wybrani z list Kongresu Nowej Prawicy (Stanisław Źółtek, a także Janusz Korwin-Mikke i Robert Iwaszkiewicz z partii Wolność, wcześniej KORWiN). Jedynie Michał Marusik (frakcja Europa Narodów i Wolności) zagłosował przeciw.

W rozmowie z Kresami.pl europoseł Michał Marusik zwrócił uwagę na dwie nierówności prawne związane ustawą, w ramach której PE opowiedział się za zniesieniem wiz dla Ukraińców. Pierwsza, mniejszego znaczenia, polega na tym, że tylko niektórym obywatelom Ukrainy pozwolono na bezwizowy wjazd do UE – chodzi o posiadaczy paszportów biometrycznych.

– Rezolucja nie dotyczyła tego, czy pozwolić im na ruch bezwizowy, czy nie – chodziło o to, czy ktoś posiada paszport biometryczny. A dlaczego wywierać presję na posiadanie takiego dokumentu? To jest pewnego rodzaju szantaż i nacisk, żeby się ludzi „czipowali” – mówi Marusik. Jego zdaniem, w ten sposób pozornie daje się ludziom więcej wolności, jednocześnie zwiększając nad nimi kontrolę.

Druga nierówność dotyczy tego, że trzeba ustalić, w którym miejscu UE ma granice zewnętrzne. – Dla wszystkich granic zewnętrznych powinien być utrzymany ten sam standard. A nie jest tak, że jedna granica zewnętrzna ma taki status, inna inny, a jeszcze inna – jeszcze inny. Albo są to granice zewnętrzne, albo nie – podkreśla europoseł. Zaznacza, że jeśli w ramach strefy Schengen nie ma kontroli na granicach wewnętrznych, to na rzecz uszczelnienia granic zewnętrznych – dla których jest jeden standard. – Trzeba ustalić, w którym miejscu jest granica UE – czy na wschodzie, czy na zachodzie Ukrainy – podkreśla, opowiadając się za drugą opcją.

Marusik zaznacza, że nie jest za tym, żeby zabraniać Ukraińcom wjazdu do Polski. – Jako liberał uważam, że granice powinny być maksymalnie otwarte. Ale jeżeli Unia ma tylko jeden standard, w którym ktoś albo jest jej członkiem, albo nie, to granica UE jest w konkretnym miejscu – mówi europoseł, który mocno zwraca uwagę na kwestie formalne w tym względzie. – Niech Unia przyjmie Ukrainę, niech dopilnuje, że będą tam odpowiednie standardy – że żadne sitwy i gangi nie będą zarządzać,  tylko jakaś normalna władza – i wtedy granica zewnętrzna UE będzie przebiegać na wschodzie Ukrainy.

– Albo jest się w Unii, albo poza nią. Nie może być tak, że jakiś kraj stoi okrakiem nad granicą, bo w ten sposób przechodziliby wszyscy, którzy by chcieli – zaznacza.

Zdaniem Marusika, Ukraina powinna być krajem przyjaznym Polsce i nie należy się do niego źle odnosić. – Mimo wszelkich zaszłości, które powinny być wyjaśnione – zaznacza.

Ustawa wejdzie w życie w 20 dni po jej oficjalnym opublikowaniu. Porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE.

Czytaj również:

PE opowiedział się na umożliwienie wjazdu do UE Ukraińcom, będącycm w posiadaniu paszportu „biometrycznego”. Daje on im możliwość wjazdu do UE w celach biznesowych, turystycznych i odwiedzin rodzinnych, przy czym okres pobytu w strefie Schengen wynosi 90 dni w ciągu 180 dni kalendarzowych. Poza UE, zmiany będą też obowiązywać w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i na Islandii.

Zaznacza się przy tym, że przyjęta ustawa nie zezwala na swobodne podejmowanie pracy przez obywateli Ukrainy w państwach strefy Schengen. Ponadto, prawo do ruchu bezwizowego może zostać zawieszone wspólnie przez wszystkie państwa UE razem, a także przez konkretne kraje, jeśli uznają, że zagraża to ich gospodarce lub bezpieczeństwu. Zniesienie wiz nie dotyczy również Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Kresy.pl / mt

Za: Kresy.pl (06 kwietnia 2017 ) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/trzeba-ustalic-gdzie-ue-ma-granice-zewnetrzne-europosel-marusik-o-decyzji-pe-ws-wiz-dla-ukraincow

Skip to content