Masońska ekspansja w Afryce? Wolnomularze z Maroka i Francji w Paryżu omówili plany na przyszłość

Aktualizacja: 2017-03-2 7:28 pm

Piętnastoosobową delegację masonów z Wielkiej Zjednoczonej Loży Maroka (GLUM) i grupę wysoko postawionych masonów Wielkiej Loży Francji (GLDF) na czele z zastępcą Wielkiego Mistrza, Jean-Michelem Fedelem, zaprosił do francuskiego Senatu na prywatną kolację Bernad Saugey, senator centroprawicowych Republikanów z Isere i były Wielki Mistrz Braterstwa Parlamentarnego.

Według dziennika „L’Opinion” celem spotkania marokańskich i francuskich masonów jest projekt rozpoczęcia w czerwcu roku 2017 utworzenia organizacji Wielkich Lóż Zjednoczonych Afryki. Robocze zebranie zaplanowano na czwartek w siedzibie GLDF, najstarszej i największej obediencji francuskiej liczącej 900 loż i 34 tys. członków. GLDF jest też najstarszą obediencją działającą w Afryce. Jej obecność na Czarnym Kontynencie datuje się na rok 1781, odkąd rozpoczęto aktywność w Saint-Louis w Senegalu pod nazwą „Saint-Jacques prawdziwi przyjaciele zgromadzenia”.

W Maroku pierwszą lożę masońską utworzył w roku 1867 w Tangerze Haim Ben-Chimol. Od bardzo dawna masoneria jest obecna w wysokich sferach społecznych.

Celem spotkania GLDF i GLUM jest ustawienie naszej strategii afrykańskiej w perspektywie przyszłego utworzenia Wielkich Lóż Zjednoczonych Afryki, na wzór Konfederacji Wielkich Lóż Zjednoczonych Europy – wyjaśniał Mistrz loży marokańskiej.

Według gazety „L’Opinion”, GLUM ma być jedyną obediencją marokańską będąca stałym członkiem przyszłej konfederacji. Jest ona uznawana przez Wielką Lożę Francji i dzieli z nią ten sam obrządek, Ryt Szkocki Dawny i Uznany (REAA), który jest najbardziej rozpowszechniony w świecie masońskim.

W nadchodzących tygodniach francuscy i marokańscy masoni udadzą się z misją do wszystkich lóż szkockich na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kamerunie, Beninie, Togo i Senegalu.

FLC

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94198 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]