Małżeństwo jest zdrowe! Poślubieni mają niższy poziom hormonu stresu niż single – wynika z badań

Aktualizacja: 2017-02-27 9:21 am

Ludzie żyjący w małżeństwie mają niższy poziom hormonu stresu (kortyzolu) niż „wolni strzelcy”, wdowcy oraz rozwodnicy obu płci – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.

Badanie przeprowadzono w amerykańskim stanie Pensylwania na prywatnym Uniwersytecie Carnegie Mellon w mieście Pittsburgh. Naukowcy przebadali 572 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku od 21 do 55 lat. W ciągu trzech nienastępujących po sobie dni wielokrotnie mierzono im poziom kortyzolu zwanego też hormonem stresu. Ta substancja niszczy ludzki układ odpornościowy. Zgodnie z wynikami ludzie żyjący w małżeństwie mieli niższy poziom kortyzolu niż bezżenni, rozwiedzeni lub owdowiali.

Zmierzono też wahania kortyzolu w ciągu dnia. Zasadniczo po przebudzeniu się poziom tego hormonu jest najwyższy, następnie spada. Jednak wśród małżonków spadał szybciej, niż u innych ludzi.

O wynikach badania poinformowano w czasopiśmie naukowym „Psychoneuroendocrinology”.

To pierwsze badanie, które naukowo udowodniło biologiczne korzyści dla zdrowia wynikające z małżeństwa. Już w przeszłości wprawdzie wiele badań wskazywało na benefity zdrowotne życia w małżeństwie. Łączono je jednak na przykład ze średnim wyższym dochodem zapewniającym lepszą opiekę zdrowotną.

Źródła: kath.net, sciencedaily.com

Pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94075 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]