Co łączy partyzanta komunistycznego oddziału na Białorusi z rodziną Trumpów?

Jared Kushner, członek żydowskiej rodziny – potentatów medialnych jest zięciem Donalda Trumpa, nowo wybranego prezydenta USA. Co roku, w czasie wakacji, wnuki Jareda Kushnera przyjeżdżają na Białoruś, skąd pochodzi ich pradziadek Seidel Kuszner. W archiwach państwowych tego państwa znajdują się dokumenty potwierdzające, iż Seidel podczas okupacji niemieckiej był partyzantem w tzw. „otriadzie Bielskich”, oddziału Żydów komunistów, któremu przypisuje się współudział w zamordowaniu 128 Polaków, mieszkańców wsi Naliboki. 

Na podstawie dokumentów znajdujących się w archiwach Białorusi można poznać historię (od początków XIX) wieku rodziny Jareda Kushnera, zięcia Donalda Trumpa. Pochodzi on z rodziny polskich Żydów  – Kushnerów z Nowogródka. Jego dziadek Seidel, przed wojną zajmował się szyciem kożuchów, czapek i kapeluszy. – Seidel Kushner miał troje dzieci, syn Chonia i dwie córki – Leja i Raja – mówi dyrektor i twórczyni ekspozycji Muzeum Oporu Żydowskiego w Nowogródku Tamara Werszycka.

W czasie wojny rodzinę Kusherów Niemcy zamknęli w getcie w Nowogródku. Latem 1941 roku została ona przeniesiona do zamkniętego obozu pracy. Podczas kolejnej niemieckiej egzekucji na Żydach w getcie w roku 1943 rozstrzelano m.in. żonę Seidela Kushnera. Jak opowiada dyrektor Wereszycka, w tym roku z 6 tysięcy Żydów zamkniętych w getcie nie całe dwa lata wcześniej, przy życiu pozostawało zaledwie około 1 tysiąca. Ci, nie chcąc bezczynnie czekać na własną egzekucję, wykopali podziemny tunel długości 200m , którym z getta uciekli. Syn Seidela Kusznera, Chonia uciekł z getta jeszcze wcześniej.

Seidel Kuszner z dwiema córkami, po ucieczce tunelem, wstąpił do oddziału Bielskich, skupiającego żydowskich komunistów, który współpracował z sowiecką partyzantką. Działał on na terenie Puszczy Nalibockiej w okolicach Nowogródka w latach 1941-1944. Oddziałowi temu przypisywany jest współudział w zbrodni popełnionej przez sowiecką partyzantkę, w Nalibokach dokonaną 8 maja 1943. Wymordowano wówczas 128 polskich cywilów, polskich chłopów, w tym kobiety i dzieci. Dokonano też rabunku żywności i mienia. Według szefa Departamentu Archiwów Ministerstwa Sprawiedliwości Białorusi Władimira Adamuszko, z dokumentów wynika, że Seidel Kuszner w maju 1943 roku otrzymał wyróżnienie od Bielskiego.

Po wojnie Seidel Kuszner wraz z dwiema córkami wyjechał do USA. Jego wnukiem jest Jared Kushner, milioner i właściciel gazety „New York Observer”, który kilka lat temu ożenił się z Ivanką Trump, córka Donalda Trumpa z pierwszego małżeństwa.  Przed ślubem Ivanka Trump przeszła na judaizm, przyjęła hebrajskie imię Yael. Ivanka i Jared mają troje dzieci – Arabella, Joseph i Theodore. W czasie wakacji rodzina Kushnerów odwiedza rodzinne strony – Białoruś. Mieszkają w hotelu w Mińsku. Ostatni raz w lipcu br. Jeżdżą m.in. do Nowogródka. 

Odwiedzają m.in. Muzeum Oporu Żydowskiego w Nowogródku, miejsca masowych egzekucji Żydów, ziemianki partyzanckie. Źadne z nich nie mówi po rosyjsku, ale rodzinie zawsze towarzyszy Tamara Werszycka, dyrektor i twórczyni ekspozycji Muzeum Oporu Żydowskiego w Nowogródku, która pełni rolę przewodnika i tłumacza. Rodzina Kushnerów finansuje różne upamiętnienia niemieckich zbrodni popełnionych na Żydach na dawnych Kresach Rzeczypospolitej obecnie – Białorusi. M.in. ścianę pamięci w Nowogródku. Jej projekt jest już gotowy. Memoriał będzie ścianą o wysokości 2,5 m i 15 metrów długości. Zostanie on wzniesiony na pamiątkę ofiar getta.

Źródło – Kresy24.pl

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-11-29)

 


 

CZYTAJ:

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content