Aktualizacja strony została wstrzymana

Testament papieski bez wykonania

Jak bumerang ustawicznie wraca sprawa notatek Jana Pawła II, który nie zostały spalone, tak jak to ich autor zadysponował w swym testamencie. Oto fragment owej ostatniej woli:

„Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić”.

Niestety papieski kapelan woli tej nie wykonał i zachowane notatki zabrał ze sobą do Krakowa. Inna sprawa, że nie jest ich prawnym właścicielem. Niezależnie od tego, co one zawierają, powinny one w takiej sytuacji być przekazane do archiwum Stolicy Apostolskiej. W inny bowiem sposób, znając realia kurii krakowskiej, będą one wyciekać do dziennikarzy lub polityków zaprzyjażnionej partii.

Karol Wojtyła był tak wielkim człowiekiem, że jego świętości nic nie zaszkodzi. Szkoda jednak, ze jego wola nie została uszanowana. Warto się na tym zastanowić. I to w czasie, gdy w Krakowie powstanie dziesięć nastepnych pomników Jana Pawła II.

Beatyfikacja Jana Pawła II opóźnia się przez kard. Dziwisza?
Polska Agencja Prasowa, 3 maja 2009 r.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II napotkał trudności, wynikające m.in. z odmowy złożenia zeznań przez kard. Angelo Sodano i brak dostępu do prywatnych notatek papieża, będących w posiadaniu kardynała Stanisława Dziwisza – twierdzi włoski tygodnik „Panorama”.
Watykanista Ignazio Ingrao napisał w artykule, który ukazał się w wydaniu z niedzielną datą, o „niepokojących szczegółach, rzucających cień na proces beatyfikacyjny”.


Według jego informacji wśród zeznań około 120 świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża brakuje świadectwa jednego z jego najbliższych współpracowników – byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Włoski watykanista twierdzi, że odmówił on złożenia zeznań. Tym samym – zauważa – w „rekonstrukcji życia Jana Pawła II” brakuje relacji o decydującym znaczeniu.

Jako kolejny „cień” Ingrao wymienia kłopoty komisji historycznej, kierowanej przez księdza Michała Jagosza. Jak stwierdza, komisja ta nie mogła przestudiować wszystkich dokumentów, będących w posiadaniu kardynała Dziwisza.

„Panorama” przypomina, że w swym testamencie Jan Paweł II nakazał spalić wszystkie swe osobiste notatki, jednak jego były sekretarz tego nie zrobił. Archiwum, przeniesione z Rzymu, nie zostało do tej pory nawet zinwentaryzowane – utrzymuje tygodnik. Według watykanisty kard. Dziwisz nie umożliwił ekspertom wglądu w te osobiste materiały.

Tygodnik napisał też, że w połowie maja może dojść do przełomu w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ma zebrać się wtedy komisja ośmiu teologów na czele z księdzem Sandro Corradinim, której zadaniem będzie analiza życia, dzieł i pism Karola Wojtyły. To ta komisja właśnie może wydać zgodę na podjęcie kolejnych procedur procesu.


Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego


ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content