Izraelskie ministerstwo zdrowia: zmienić nazwę “świńska grypa”, bo jest obraźliwa

Aktualizacja: 2009-04-29 4:59 pm

Zastępca ministra zdrowia Izraela sprzeciwił się używaniu określenia “świńska grypa”.

Na konferencji prasowej w jednym ze szpitali izraelskich, minister Yakov Litzman powiedział, że “powinniśmy nazywać tę chorobę ‘Meksykańską grypą’ a nie świńską grypą”.

Świnie są według rygorów religii żydowskiej uznawane za zwierzęta nieczyste i ortodoksyjnym Żydom zabronione jest spożywanie mięsa wieprzowego.

Uwaga ministra izraelskiego wiąże się nie tylko z pandemią świńskiej grypy- choć bardziej chodzi o medialną kampanię, gdyż więcej ludzi umiera każdego miesiąca na ‘zwykłą’ grypę – ale w związku z tym, że w ostatnich dniach zanotowano zachorowanie na tę chorobę dwóch Żydów, obywateli Izraela, którzy przebywali niedawno w Meksyku.

Na izraelskie narzekania niemal odruchem Pawłowa zareagowało amerykańskie centrum kontroli chorób Centers for Disease Control and Prevention, którego sprawujący urząd dyrektora, dr Richard Besser powiedział, że “Dyskutujemy nad sposobem znalezienia lepszego opisu, które nie prowadziłoby do niepotrzebnych działań”.

Nazwy innych chorób, jak na przykład German measles (różyczka), czy Spain flu (tzw. hiszpanka), niektórym grupom jednak nie przeszkadza.

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie WTOP-AP


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8979 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]