Powstaniec Warszawski, który sprzeciwiał się apelowi smoleńskiemu, nie otrzyma awansu oficerskiego. Macierewicz nie wyraził zgody

Aktualizacja: 2016-09-15 1:08 pm

Major Źukowski, Powstaniec Warszawski, nie otrzyma awansu oficerskiego. Wcześniej sprzeciwił się odczytaniu nazwisk ofiar katastrowy Smoleńskiej podczas uroczystości związanych z rocznicą wybuchu Powstania. Decyzję podjął Antoni Macierewicz.

Major Leszek Źukowski jako jeden z pięciu weteranów spotkał się w sprawie odczytywania nazwisk z ministrem Macierewiczem. Dziś ponosi konsekwencje swojego protestu.

Wniosek o jego awans był jednym z 63 wniosków o awanse oficerskie dla członków Światowego Związku Źołnierzy Armii Krajowej, które spłynęły w ostatnich miesiącach do Ministerstwa Obrony Narodowej. 62 nie zostały jeszcze rozpatrzone, wniosek o mianowanie Źukowskiego podpułkownikiem odrzucono.

Major Leszek Źukowski konsekwentnie działa na rzecz weteranów, upominając się o wsparcie dla nich. Znany jest również z krytycznych wypowiedzi wobec gloryfikowania Źołnierzy Wyklętych przy jednoczesnym umniejszaniu roli członków AK. Od 1942 działał w Szarych Szeregach, jako “Antek” walczył w Powstaniu Warszawskim. Przebywał w obozach koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau. W 2013 objął stanowisko prezesa zarządu głównego Światowego Związku Źołnierzy Armii Krajowej. Cieszy się szacunkiem w środowiskach kombatanckich. W uzasadnieniu odrzuconego wniosku kombatanci napisali: “Jest wybitnym działaczem społecznym, dla którego patriotyzm i troska o losy ojczyzny nie są pustymi słowami”.

Za: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/1,141637,20691162,powstaniec-warszawski-nie-otrzyma-awansu-oficerskiego-macierewicz.html

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89767 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]