Polscy żołnierze jadą szkolić Ukraińców

Polscy żołnierze, weterani z Iraku i Afganistanu, będą szkolić Ukraińców z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93. Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. W brygadzie tej służą m.in. członkowie batalionu „Karpacka Sicz”, którzy grozili mordowaniem Węgrów.

Na Ukrainę w ramach misji szkoleniowej uda się 28 polskich oficerów i podoficerów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Większość z nich brała wcześniej udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej jest mjr Mirosław Szpunar. O wyjeździe polskich żołnierzy na Ukrainę zadecydował szef MON Antoni Macierewicz. W ramach misji, która będzie odbywać się na terenie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, mają szkolić ukraińskich instruktorów i żołnierzy. Zajęcia potrwają od 25 lipca do 24 września.

Mjr Szpunar podkreśla, że żołnierze nie zabierają ciężkiego sprzętu, a tylko wyposażenie etatowe, w tym m.in. karabinki szturmowe Beryl, pistolety służbowe, gogle noktowizyjne, sprzęt łączności oraz amunicję. Dołączą do Połączonej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej „Ukraina”, tworzonej przez żołnierzy z Litwy i przede wszystkim USA. Polacy mają szkolić wojskowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93 Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. Wojskowi tej jednostki uczestniczyli m.in. w walkach w Donbasie.

Jak mówił mjr Szpunar, Polacy będą organizować głównie treningi praktyczne. „Chcemy przekazać wiedzę na temat różnych rodzajów broni, zaprezentować swoje umiejętności taktyczne i ogniowe” – powiedział.

W skład 93 Brygady wchodzą członkowie rozformowanego, neobanderowskiego batalionu ochotniczego „Karpacka Sicz”. W ramach brygady zachowała ona swój sztandar oraz nazwę. „Karpacka Sicz” groziła swego czasu, że będzie zabijać Węgrów z partii Jobbik i organizacji HVIM, którzy działają na terytorium ukraińskiego Zakarpacia. Oficjalnie nie podano infomracji, czy członkowie tego oddziału będą szkoleni przez Polaków.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 lipca 2016)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content