- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Katolicy z Nowosybirska protestowali przeciwko banerom z portretem Stalina

W przeddzień Dnia Zwycięstwa, który w Rosji obchodzony jest 9 maja, katolicy i działacze partii Jabłoko z Nowosybirska wystosowali do władz miasta protest przeciwko umieszczeniu na banerach portretów Stalina.

Działacze partii Jabłoko i wierni katolickiej diecezji Przemienienia Pańskiego z Nowosybirska wysłali do mera miasta protest przeciwko umieszczaniu wielkich portretów Stalina. Swój sprzeciw uzasadnili faktem, że Stalin przyczynił się do zamordowania i wysłania do obozów koncentracyjnych wielomilionowych rzesz obywateli sowieckich. Szczególnie podkreślili jego winę za nieprzygotowanie armii do obrony przeciwko niemieckiej napaści, co zaowocowało ogromnymi stratami w ludziach.

Podważyli, coraz częściej przywoływaną na nowo za rządów Władimira Putina, opinię o rzekomych zasługach Stalina dla osiągnięcia zwycięstwa. Uznali ją za niesprawiedliwą i niemoralną. Przypomnieli, że dotąd w okręgu nowosybirskim mieszka 20 tys. ludzi represjonowanych w czasach stalinowskich.

Za zgodą władz miejskich banery z ogromnymi podobiznami Stalina rozmieścili działacze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

KAI

MWł