Refleksja nad odczytaną Ewangelią

Prawo Kanoniczne jak wiadomo zabrania głoszenia homilii przez osoby nie posiadające święceń kapłańskich, ale ekumaniacy muszą sobie jakoś radzić. Ks. Bogumił Karp z Łowicza pokazał zatem dosadnie, gdzie ma dyscyplinę liturgiczną Kościoła i wpuścił  przed pulpit panią Halinę Radacz (pseudonim artystyczny: „diakon”), która po Ewangelii podzieliła się z zebranymi „refleksją nad odczytaną Ewangelią”.

Neoni mają „Echo Słowa”, a ekumaniacy mają „refleksję nad odczytaną Ewangelią”.

Proponujemy, aby znaleźć jeszcze nazwy zastępcze na inne części Mszy świętej i wszystko będzie można zakończyć wesołym oberkiem.

http://lowicz.gosc.pl/doc/2932874.Wspolnie-po-prawie-200-latach

adres do ordynariusza łowickiego znaleźć można tutaj

Napisał Dextimus dnia 19.1.16

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (19 stycznia 2016)

 


 

Warto upominać się o przestrzeganie przepisów prawa!

Konferencja komisji i oddziałów Polskiej Rady Ekumenicznej (7 grudnia 2015)

„Ksiądz” Lukas poinformował również, że zgodnie z informacją strony rzymskokatolickiej podczas mszy w kościołach tego wyznania w Warszawie nie będzie możliwości głoszenia kazań przez duchownych innych wyznań.
Ten temat stał się przedmiotem dyskusji uczestników spotkania. Przewodniczący Warszawskiego Oddziału PRE ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego tłumaczył, że jest to wprawdzie  [sic! – Dextimus] zgodne z rzymskokatolickim prawem kanonicznym, ale dotychczas w praktyce wielokrotnie dopuszczano duchownych innych wyznań do głoszenia kazań podczas rzymskokatolickich mszy.
Ta decyzja wynika ze sprzeciwu ortodoksyjnych katolików świeckich wobec kazań duchownych innych wyznań w kościołach rzymskokatolickich – powiedział. „Biskup” Jerzy Samiec zasugerował, że w tej sytuacji powinno się zrezygnować z uczestnictwa w mszach i organizować nabożeństwa ekumeniczne. – Wtedy nie powinno być problemu – przekonywał.

http://ekumenia.pl/aktualnosc/konferencja-komisji-i-oddzialow-pre-6/

Tak więc, drodzy Czytelnicy, drodzy ortodoksyjni katolicy świeccy, sprzeciwiajcie się twardo, jeśli któryś z waszych wikarych, proboszczów albo biskupów znowu będzie chciał robić kurtyzanę z logiki próbując wam udowodnić, że „litera Prawa Kanonicznego zabija”, a „duch soboruch ożywia”. Nic z tego. Prawda jest po waszej stronie!

Napisał Dextimus dnia 15.1.16

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (15 stycznia 2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content