Aktualizacja strony została wstrzymana

Białoruskie władze zabroniły katolickich spotkań opłatkowych w grodzieńskich szkołach

Biorąc pod uwagę, że zakaz dotyczył szkół w których prowadzone są pozalekcyjne – fakultatywne zajęcia z języka polskiego, można to uznać za kolejne działania białoruskich władz mające na celu rugowanie polskości.

O sprawie poinformowała nadająca z Białegostoku białoruskojęzyczna rozgłośnia radiowa „Racyja”. Sugestia zakazu przeprowadzania spotkań opłatkowych w grodzieńskich szkołach gdzie funkcjonuje nauczanie języka polskiego wyszło od obwodowego wydziału KGB. Białoruskim bezpieczniakom nie spodobało się, że na niektórych tego typu spotkaniach opłatkowych gościli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. KGB uznał to za „dywersję ideologiczną”. Miejskie wydziały oświatowe pokornie spełniły zalecenie KGB kierując odpowiednie sugestie do szkół. 

„To jest nonsens. Dokonuje się podziału dzieci. Nie mogę nawet wyobrazić sobie czym kierowali się ci, którzy podjęli tę decyzję. Wygląda na to, że dla nich istnieje wiara słuszna i niesłuszna” – komentował dla Radia Racyja Paweł Kmiecik, prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi ZPB w Grodnie, który jest największy na całej Białorusi, bo też w Grodnie mieszka aż 81,2 tys. Polaków co oznacza, że stanowią oni około 25% wszyskich mieszkańców miasta.

To kolejne działania na rzecz rugowania polskości w instytucjach oświatowych. Od początku roku szkolnego wydziały oświatowe w niektórych rejonach Grodna naciskały na dyrektorów szkół aby likwidowali fakultatywne zajęcie z języka polskiego, zaś rodzice domagający się takich zajęć byli wzywani „rozmowy profilaktyczne” przez KGB.

znadniemna.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (29 grudnia 2015)

Skip to content