Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Peter Turkson chwali… politykę kontroli urodzin. Ale tylko tę „naturalną”

Udzielając wywiadu BBC kardynał Peter Turkson stwierdził, że kontrola urodzeń mogłaby… złagodzić niektóre skutki zmian klimatycznych. „Mówiło się już o tym, a papież Franciszek w drodze powrotnej z Filipin zaprosił ludzi do pewnej formy kontroli urodzin, ponieważ kościół nigdy nie był przeciwko kontroli urodzin i ludziom rozkładającymi narodziny w czasie” – stwierdził hierarcha z Ghany, doradzający papieżowi w zakresie… polityki klimatycznej.

„Jeden z najważniejszych prałatów Kościoła katolickiego stwierdził, że kontrola urodzin mogłaby być rozwiązaniem skutków zmian klimatycznych” – podaje BBC. Przypomina też, że przemawiając w trakcie konferencji ekologicznej COP21 w Paryżu afrykański hierarcha wezwał państwa do przyjęcia umowy „chroniącej narażone narody”. „Uważa się, że kardynał Turkson odegrał ważną rolę w przygotowaniu Laudato si’, papieskiej encykliki o zmianie klimatu” – czytamy.

Kardynał odnosząc się w rozmowie do kwestii zmian klimatycznych stwierdził, że kontrola urodzin mogłaby być odpowiedzią na niektóre spośród problemów. – Mówiło się już o tym, a papież Franciszek w drodze powrotnej z Filipin zaprosił ludzi do pewnej formy kontroli urodzin, ponieważ kościół nigdy nie był przeciwko kontroli urodzin i ludziom rozkładającymi narodziny w czasie. A więc tak, może ona być rozwiązaniem – stwierdził purpurat.

Posiadanie większej liczby żołądków do nakarmienie jest dla nas wyzwaniem. Także abyśmy byli bardziej produktywni, produkując i dystrybuując więcej żywności, co jest tutaj jedną z kluczowych poruszanych kwestii – stwierdził kard. Turkson. – A więc tak, to nas angażuje w kwestię zarządzania bezpieczeństwem żywnościowym, tak byśmy mieli pewność, że każdy został nakarmiony. Dla realizacji tego kluczowa jest liczba ludności i jest to czymś, co musimy odkrywać. Dotąd także i papież wezwał w pewnym zakresie do kontroli urodzin – stwierdził hierarcha.

BBC relacjonuje, że kardynał podkreślił, że dopuszczalne są „naturalne” metody kontroli urodzin, a tymi „sztucznymi” Kościół się nie zajmuje. Te ostatnie hierarcha określił jako złe. – Dla nas dominująca musi być jedna kwestia. Musimy patrzeć na kraje znajdujące się na pierwszej linii i na to, przez co przechodzą i w świetle troski o to, co teraz przeżywają, zwyczajnie przyjmować środki zapewniające nam wszystkim przetrwanie – stwierdził kard. Turkson.

Według „Rorate Caeli”, stanowisko kard. Turksona w sprawie kontroli urodzin jest „zwyczajnie objawem przerażającego stanu współczesnej formacji religijnej”. „Prałaci i kapłani głoszą – niestety, każdego dnia – nieprawdziwe idee. Nie są oni nieomylni, także w sprawach wiary i moralności. Podstawowym problemem jest to, że papież Franciszek doprowadził do takiego myślenia, tak niewrażliwie i prostodusznie krytykując  duże katolickie rodziny, jak i poprzez fiksację na punkcie zmian klimatycznych” – czytamy.

źródło: BBC, Rorate Cali

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-12-10)

 


 

Kard. Turkson tłumaczy się z wywiadu dla BBC

Kard. Peter Turkson tłumaczy się z kontrowersyjnego wywiadu na temat kontroli urodzin jako sposobu na zaradzenie zmianom klimatycznym.  Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odpowiadał na pytania BBC w kontekście szczytu klimatycznego w Paryżu. Niemal bez zastrzeżeń przystał na tezę, że przeludnienie jest źródłem problemów we współczesnym świecie, i stwierdził, że Kościół opowiada się za kontrolą urodzin. Powołał się przy tym na nieszczęśliwą wypowiedź Papieża, że katolicy nie muszą się rozmnażać jak króliki.

Dziś, w wywiadzie dla portalu Aleteia, kard. Turkson przyznaje, że był mało ostrożny. Rozmawiając z BBC miał na myśli odpowiedzialne rodzicielstwo, tak jak je rozumie Kościół, ale w rzeczywistości mówił o kontroli urodzin w takim sensie, jak jest ona rozumiana w świecie anglosaskim. Stwierdził, że na przyszłość musi być bardziej ostrożny w doborze słów. Kard. Turkson nie wycofał się natomiast ze swych kontrowersyjnych poglądów na temat przeludnienia.

kb/ rv, aleteia

Za: Radio Watykańskie (11/12/2015)

 


 

Skip to content