- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze

W wypełnionym kościele i z towarzyszeniem katedralnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Resovienses sprawowana była pierwsza w historii rzeszowskiej katedry Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Okazją do jej odprawienia był pierwszy piątek miesiąca i szczególny kult Najświętszego Serca Jezusowego w świątyni pod tym właśnie wezwaniem.

Uroczysta liturgia sprawowana była przez ks. Juliana Wybrańca, wikariusza parafii w ramach DuszpasterstwaTradycji Łacińskiej. Katedra Rzeszowska powstawała w latach 1977 – 1991 i do tej pory liturgia w klasycznym rycie rzymskim nie była w niej sprawowana. 

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej jest najstarszym duszpasterstwem w Polsce skupionym wokół liturgicznego dziedzictwa Kościoła. Zostało powołane w styczniu 2007 roku przez biskupa Kazimierza Górnego. Obecnie w jego ramach sprawowane są Msze św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie w każdą niedzielę i święto, a także w trzecią niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.

Duszpasterstwo wspiera kapłanów chcących zapoznać się ze starym rytem mszy, formuje ministrantów, posiada własną scholę gregoriańską i organizuje pielgrzymki.

Zobacz zdjęcia!

sd, mat