Papież chciał od nas jasnych słów, teraz my oczekujemy jasnego nauczania o małżeństwie

Na początku synodu Papież domagał się od nas, byśmy się wyrażali w sposób jasny i prosty. Teraz tego samego oczekuję ja po dokumencie końcowym czy posynodalnym, jeśli powstanie, aby był jasny i zrozumiały dla wszystkich – powiedział Radiu Watykańskiemu delegat Episkopatu Czech. Podobnie jak wielu innych ojców synodalnych, bp Jan Vokál z Hradec Králové, uważa, że Kościół potrzebuje dziś wręcz katechizmu o rodzinie, w którym jasno zostanie wyłożone katolickie nauczanie na ten temat.

„Myślę, że we współczesnym świecie panuje słaba znajomość czy wręcz ignorancja podstawowych elementów naszej wiary, takich jak samo pojęcie stworzenia, grzechu, odpuszczenia i nawrócenia, a także miłosierdzia, które z tym wszystkim jest związane. Myślę, że jeśli po aż dwóch synodach, nie potwierdzimy podstawowych elementów nauczania Kościoła o małżeństwie, z odniesieniami do Pisma Świętego, to grozi nam, że zostaną trochę odstawione na bok, jakby o nich zapomniano. Tymczasem zawsze należą one do nauczania Kościoła” – powiedział bp Jan Vokál.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (20/10/2015) | http://pl.radiovaticana.va/news/2015/10/20/papie%C5%BC_chcia%C5%82_od_nas_jasnych_s%C5%82%C3%B3w_na_synodzie,_teraz_my_ocze/1180704

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content