Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpania ostatecznie przyjęła prawo o przyznawaniu obywatelstwa sefardyjskim Żydom

11 czerwca parlament hiszpański ostatecznie przyjął ustawę, zezwalającą na przyznanie obywatelstwa potomkom sefardyjskich Żydów. Nowe prawo, które ma wejść w życie już w październiku br., pozwoli tysiącom potomków społeczności – która opuściła Hiszpanię w 1492 roku, ponieważ nie chciała przejść na katolicyzm – uzyskać obywatelstwo hiszpańskie, żyć i pracować w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Wnioskodawcy będą musieli dowieść, że są potomkami Żydów sefardyjskich, wykazać się znajomością języka hiszpańskiego i zaliczyć test z wiedzy o kulturze hiszpańskiej oraz bieżących wydarzeniach.

Historycy uważają, że prawie pół miliona Żydów żyło w Hiszpanii w czasie, gdy zostali zmuszeni do przejścia na katolicyzm lub opuszczenia kraju. Hiszpańska agencja rządowa Centrum ds. sefardyjskich Żydów odpowiedzialna za promocję dobrych relacji między Hiszpanią a Izraelem i edukowanie ludzi na temat dziedzictwa żydowskiego, szacuje, że liczba ta może wynosić nawet trzy i pół miliona osób.

Największe społeczności sefardyjskich Żydów obecnie znajdują się w Izraelu – 1 mln 400 tys. osób., we Francji – 361 tys., w Stanach Zjednoczonych – 300 tys. w Argentynie – 50 tys., w Hiszpanii – 40 tys., w Brazylii – 30 tys., we Włoszech – 30 tys., w Turcji – 26 tys., w Kanadzie – 21 tys. 400, w Wielkiej Brytanii – 10 tys. 500, w Maroku – 10 tys., w Australii –  10 tys. osób.

Ustawa została po raz pierwszy zaproponowana przez rząd hiszpański w 2012 roku. Jeszcze przed ostatecznym jej uchwaleniem przez niższą izbę parlamentu, projekt wywołał ogromne zainteresowanie w krajach takich jak: Argentyna, Izrael i Turcja.

Zmiany w prawie powinny być postrzegane jako akt historycznego zadośćuczynienia za tragiczny i poważny błąd Hiszpanii – przekonywał Mario Eduardo Cohen, prezes Centrum Badań i Rozpowszechniania Kultury Sefardyjskiej z siedzibą w Buenos Aires podczas spotkania w Madrycie z przedstawicielami społeczności sefardyjskich z całego świata.

Verger Sans, prawniczka z Barcelony, specjalizująca się w sprawach o przyznanie obywatelstwa sefardyjskim Żydom zauważa, że wielu Żydów sefardyjskich już posiada nieruchomości lub miało inwestycje w Hiszpanii.-  Hiszpański paszport ułatwi im nie tylko w Hiszpanii, ale także w całej Europie podróżowanie i kształcenie dzieci w wybranych szkołach – tłumaczy.  

W związku z nową ustawą oburzają się muzułmanie, którzy domagają się podobnego traktowania. Twierdzą, że hiszpański parlament powinien przyjąć prawo, które zezwoli na naturalizację potomków Maurów, również wydalonych z kraju pod koniec XV  wieku.

W zeszłym miesiącu, podczas debaty nad ustawą w Senacie, niektórzy deputowani wezwali rząd, aby zastosował podobne zasady odnośnie obywatelstwa w stosunku do wnioskodawców z Sahary Zachodniej – byłego protektoratu hiszpańskiego, z którego Hiszpania wycofała się w 1975 roku.

Źródło: nytimes.com., qz.com., AS.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-06-18) | http://www.pch24.pl/hiszpania-ostatecznie-przyjela-prawo-o-przyznawaniu-obywatelstwa-sefardyjskim-zydom,36428,i.html

Skip to content