Aktualizacja strony została wstrzymana

Karykatura wojny w Gazie oburza Żydów

Gwiazda Dawida, która wygląda jak pirania atakująca palestyńską kobietę, to rysunek opublikowany w wielu amerykańskich gazetach. Może umknąłby powszechnej uwadze, gdyby nie to, że kobieta ma na rękach dziecko, a na brzuchu napis: „Gaza”.


Rys. Pat Oliphant.
Rys. Pat Oliphant.

Rysunek znanego satyryka Pata Oliphanta opublikowały m.in. „Washington Post” i „New York Times”. Wywołało to oburzenie środowisk żydowskich.

– Ten rysunek przypomina zajadłą antysemicką propagandę z czasów nazistowskich czy sowieckich. Właśnie takie karykatury w latach 30. zainspirowały miliony do nienawiści i przygotowały grunt do ludobójstwa – cytuje oświadczenie Centrum Szymona Wiesenthala „Rzeczpospolita”.

W podobnym tonie wypowiedział się Abraham Foxman szef nowojorskiej Ligi przeciwko Zniesławieniu i wezwał wszystkie portale internetowe, które opublikowały karykaturę, do jej natychmiastowego usunięcia.

Pat Oliphant jest jednym z najsłynniejszych karykaturzystów Ameryki. Na razie nie komentuje on całego zamieszania. W przeszłości jednak deklarował, że polityczna poprawność, która ma krępować swobodę prasowych rysowników, „doprowadza go do szaleństwa”. Niejednokrotnie popadał przez to w podobne kłopoty.

Sprawa Oliphanta wznowiła dyskusję o tego typu ilustracjach prasowych. W 2005 roku, gdy duńska gazet wydrukowała karykatury Mahometa, w kilku państwach muzułmańskich doszło do gwałtownych zamieszek i antyeuropejskich wystąpień. Kilka tygodni temu dziennik „New York Post” został natomiast oskarżony o rasizm za wydrukowanie rysunku przyrównującego Baracka Obamę do zastrzelonego szympansa.

AJ/Rz

Za: Fronda.pl


Skip to content