Schetyna w Stanach Zjednoczonych. Polska pośle wojska do Iraku i Syrii?

Trwają rozmowy ministra Schetyny z przedstawicielami władz Stanów Zjednoczonych. Obok kwestii dotyczących Ukrainy i przyszłości relacji z Federacją Rosyjską szef polskiego MSZ wyraził gotowość przyłączenia Polski do działań militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu. – Jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony wielkiej koalicji, to jesteśmy otwarci, by o tym rozmawiać – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Od ostatniego szczytu NATO w Walii trwają zintensyfikowane zabiegi Stanów Zjednoczonych na rzecz wzmocnienia koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. – Wiemy, jak to jest ważne; wiemy też, że bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne, ale jest globalne. Traktujemy to jako wspólną odpowiedzialność wolnego świata – tak minister Grzegorz Schetyna skomentował sprawę wojny z dżihadystami, dyskutowaną obecnie podczas jego wizyty w USA.

Schetyna przyznał, że początek jego rozmowy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym zdominował najnowszy atak islamistów na redakcję francuskiej gazety. Obaj politycy złożyli kondolencje rodzinom zamordowanych w zamachu. Wbrew oczywistym oczekiwaniom polskiej opinii publicznej Grzegorz Schetyna w rozmowie z Kerrym nie poruszył jednak kwestii włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego.

Rozmawiał natomiast o europejskim wsparciu dla Ukrainy i opowiedział się za utrzymaniem antyrosyjskiego kursu. – Nie ma mowy o likwidowaniu lub osłabieniu sankcji. Muszą być utrzymane, bo są bronią po prostu skuteczną. Natomiast Europa, USA, Kanada, Australia muszą mówić jednym głosem. Wtedy polityka wolnego świata wobec Rosji będzie skuteczna i wierzę, że tak będzie – powiedział Schetyna.

Źródło: onet.pl

FO

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2015-01-08) | http://www.pch24.pl/schetyna-w-stanach-zjednoczonych--polska-posle-wojska-do-iraku-i-syrii-,33199,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content