- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Wandea broni bożonarodzeniowej szopki. Lewica ponownie wyśle „kolumny piekielne”?

Trwa batalia o bożonarodzeniową szopkę wystawianą w budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Jej obecności sprzeciwia się stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl).

Od kilku lat stowarzyszenie Libre Pensée (Wolna Myśl) sprzeciwia się wystawianiu szopki bożonarodzeniowej w holu budynku rady departamentu Wandea w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Dwa lata temu stowarzyszenie zwróciło się w tej sprawie do przewodniczącego rady, Bruno Retailleau, twierdząc, że szopka „stanowi symbol religijny, gdyż wystawia się ją w czasie celebrowania świąt religijnych związanych z Bożym Narodzeniem”.

Bruno Ratailleau udzielił stowarzyszeniu kurtuazyjnej odpowiedzi, którą w tym roku „wolnomyśliciele” zaskarżyli do sądu administracyjnego.

Sąd nie zgodził się z opinią rady departamentu uznającej hol w budynku za „muzeum” w którym można wystawiać symbole religijne, ani z tezą o „lokalnej wyjątkowości” Wandei, która uzasadnia wystawianie szopki bożonarodzeniowej.  Wyrok głosi, że siedziba rady jest otwarta dla publiczności i powinna być neutralna w stosunku do kultów religijnych. Rada departamentalna złożyła apelację.

Respektowanie laickości nie oznacza odcięcie się od wszystkich naszych tradycji i naszych kulturowych korzeni – napisano w odwołaniu do sądu, stawiając retoryczne pytanie, czy „powinno się zakazać także gwiazd na bożonarodzeniowych dekoracjach ulicznych skoro są one symbolem religijnym?”.

W okresie rewolucji francuskiej w regionie tym nastąpiły powstania chłopskie, tzw. wojny wandejskie, w obronie religii i króla, skierowane przeciwko hasłom i władzom rewolucyjnym. W wyniku brutalnej pacyfikacji przeprowadzonej przez wojska rządowe, śmierć poniosło około 170 000 powstańców i ludności cywilne.

FLC

[Foto: Piotr Mecik / FORUM]