- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Waszyngton: archidiecezja zaopatrzyła się w drona

Archidiecezja waszyngtońska ma od niedawna własnego drona. Umożliwia on obserwację wielkich imprez kościelnych, takich jak odpusty czy procesje. Po raz pierwszy został on oficjalnie wykorzystany podczas dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII w waszyngtońskim sanktuarium Papieża Polaka.

Film nagrany przez drona pokazuje między innymi z lotu ptaka liturgiczną procesję po sanktuarium. Można go obejrzeć na kanale waszyngtońskiej archidiecezji w serwisie You Tube. Pomysłodawcą zakupu drona dla celów medialnych jest rzecznik prasowy archidiecezji Chieko Noguchi. Zapewnia ona, że dron kosztował niecałych tysiąc dolarów i będzie wykorzystywany w medialnej ewangelizacji.

kb/ rv, washington post

KOMENTARZ BIBUŁY: Zastosowanie dronów w wersjach cywilnych staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie wśród fotografów-półprofesjonalistów i różnego rodzaju hobbystów-majsterkowiczów. W ten trend widać szybko włączyła się i Archidiecezja chcąc zabłysnąć i stworzyć jakieś spektakularne widoki celem “medialnej ewangelizacji”. Czy to konieczne? – należałoby zapytać. Czy archidiecezja powinna utrzymywać sprzęt i fachowców (wszak na samym tysiącdolarowym zakupie nie kończy się cała zabawa) aby epatować internautów zdjęciami czy filmikami z imprez “ewangelizacyjnych”?
Wydaje się, że może również chodzić o “drugie dno”, czyli o możliwość ukrytego wykorzystania drona celem monitorowania zebranych, wszak prowokacje w dzisiejszym antykatolicko nastawionym społeczeństwie są całkiem wyobrażalne. Czy jednak bawienie się archidiecezji w samozwańczego ochroniarza wyjdzie jej na korzyść? – też nie wiadomo.