Papież przyjął rezygnację bp. Tebartza-van Elsta

Aktualizacja: 2014-03-26 3:54 pm

Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst przestał kierować niemiecką diecezją Limburg. Jego rezygnację przyjął dziś papież Franciszek i mianował administratorem apostolskim diecezji Manfreda Grothe, biskupa pomocniczego z Paderborn. Pełni on zarazem funkcję przewodniczącego komisji badającej tzw. „sprawę Limburga”.

Jak głosi komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej, na decyzję papieża istotny wpływ miała utrata zaufania wiernych w diecezji. Bp Tebartz-van Elst otrzyma nowe obowiązki. „Ojciec Święty prosi duchowieństwo i wiernych diecezji Limburg o zrozumienie decyzji Stolicy Apostolskiej i przyjęcie jej w atmosferze miłosierdzia i pojednania” – czytamy w watykańskim komunikacie.

54-letni biskup Tebartz-van Elst, który 28 listopada 2007 r. objął rządy w diecezji limburskiej, od wielu miesięcy był poddawany szerokiej krytyce ze strony ze strony liberalnych mediów a także niektórych duchownych i wiernych z jego własnej diecezji. Podnoszono kwestię zbyt wysokich kosztów budowy kompleksu diecezjalnego, w którym m. in. ma się mieścić nowa siedziba ordynariusza. Hierarsze zarzucano także „autorytarne” i „despotyczne” kierowanie diecezją, rozrzutny styl życia i przekroczenie budżetu budowy kompleksu, w którym m. in. znajdować miała się nowa siedziba ordynariusza.

Powielane przez media zarzuty okazały się nie mieć poważniejszych podstaw. Jak zauważali katoliccy obserwatorzy życia Kościoła w Niemczech, sam hierarcha ściągnął na siebie krytykę „zbyt konserwatywną” postawą, zwłaszcza w kwestii aborcji i związków osób tej samej płci. W obroną biskupa Tebartza-van Elsta przed medialnymi atakami zaangażował się m. in. kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Wywołało to nieprzychylne reakcje ze strony przedstawicieli niemieckiego episkopatu.

Od początku marca br. Kongregacja ds. Biskupów dysponuje raportem powołanej przez przewodniczącego episkopatu Niemiec komisji, mającej zbadać stan finansowy diecezji oraz decyzje podjęte przez jej biskupa.

W związku z przyjęciem rezygnacji biskupa Limburga przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx, zwołał specjalną konferencję prasową w Berlinie.

Źródło: KAI

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=74000 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]