Ok. 3,5 miliona Żydów wystąpi o hiszpańskie obywatelstwo i chce wrócić do Europy. Hiszpania z nową ustawą, która ma naprawić krzywdy wyrządzone wygnanym Żydom

Aktualizacja: 2014-02-10 11:24 am

Organizacje żydowskie szacują, że ok. 3,5 mln Żydów Sefardyjskich będzie ubiegało się o przyznanie obywatelstwa hiszpańskiego. To efekt planowanej zmiany prawa, które umożliwi im powrót do Hiszpanii, 500 lat po tym, jak ich przodkowie zostali z niej wypędzeni.

Przodkowie Żydów Sefardyjskich, którzy zostali wypędzeni w 1492 r., są coraz bliżej uzyskania możliwości ubiegania się o obywatelstwo po tym, jak Ministerstwo Sprawiedliwości zaakceptowało projekt stosownej ustawy. Informację podała hiszpańska gazeta El Mundo.

“‘Hiszpański Minister Sprawiedliwości, Alberto Ruiz-Gallardon, przyznał, że Hiszpania jest to winna Żydom za wkład w rozpowszechnianie hiszpańskiej kultury i języka.

Według organizacji OLEI (Organización Latinoamericana España y Portugal en Israel), ta decyzja spowodowała ogromne zainteresowanie w społeczności żydowskiej. Warunek jest jeden: przedstawienie stosownych dokumentów, potwierdzających pochodzenie. Jak podkreśla prezydent organizacji OLEI, główną motywacją jest chęć pracy w Europie oraz więź emocjonalna.

Prasa izraelska chłodzi nastroje, podkreślając, że ustawa nie została jeszcze uchwalona.

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I. Osiedli głównie we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski, gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa. Sefardyjczykami określa się Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego również w późniejszych wiekach oraz ich potomków, a czasem także wszystkich praktykujących judaizm w obrządku sefardyjskim.

źr. El. Mundo

(Na zdjęciu: Alberto Ruiz-Gallardon)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73227 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]