Jeszcze jeden nielegalny pomnik UPA

Aktualizacja: 2013-09-4 1:50 pm

„Poległym żołnierzom UPA za wolność Ukrainy”. Taki napis znajduje się na pomniku postawionym w Białymstoku pod Dołhobyczowem.

Jak można czcić morderców dzieci, kobiet i starców? – nie kryją oburzenia członkowie Armii Krajowej oraz Wołyniacy, którzy liczą na zdecydowaną reakcję polskich władz. Pomnik gloryfikujący ukraińskich nacjonalistów postawiono nielegalnie

W Białymstoku był kiedyś PGR. Teraz zostało tam nie więcej jak 40 rodzin. To głównie emeryci i renciści. Za popegeerowskim osiedlem jest polna droga, którą jedziemy ok. kilometr. Pod sam pomnik. Na wysokim na ok. 180 cm ciemnoszarym granicie pod tryzubem złotymi literami napisane jest „Poległym Źołnierzom UPA za Wolność Ukrainy 26 lutego 1946 roku”. Niżej jest lista 41 zabitych banderowców (imię i nazwisko, pseudonim, rok urodzenia, a także miejscowość, z której pochodził), a pod nią napis „Wdzięczni potomkowie”.

lubiehrubie.pl/KRESY.PL

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=70122 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]