Prasa amerykańska pisze o “polskich obozach koncentracyjnych”

Aktualizacja: 2009-02-18 11:50 pm

W ubiegłym tygodniu na łamach “Washington Post” opublikowano artykuł, w którym użyto sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”. “Washington Post” to najstarsza i największa gazeta w Waszyngtonie i jedna z najbardziej opiniótwórczych w USA.

To kolejny przypadek, gdy w amerykańskich mediach pojawia się to fałszywe i obraźliwe dla Polaków określenie. Autorem artykułu był Richard Cohen.

Po publikacji do “Washington Post” wysłano wiele listów z protestem i żądaniem przeprosin i sprostowania nieprawdziwych publikacji. Ich autorami byli m.in.: przewodniczący Komisji Dokumentacji Holocaustu w Kongresie Polonii Amerykańskiej Frank Milewski i jeden z dyrektorów krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej Paul T. Sosnowski. Gazeta listów tych jednak nie opublikowała. Nie zamieszczono również listu ambasadora RP w USA Ryszarda Kupieckiego.

W sobotę opublikowano jedynie list znanego dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera i prezesa Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Alexa Storożyńskiego. “Pisząc o Holocauście – stwierdza w liście Storożyński – Richard Cohen powiela typowy błąd, nazywając obozy Auschwitz, w Treblince, Sobiborze, Bełżcu i Majdanku “polskimi obozami”. Jest to nieprawidłowe. Były to niemieckie obozy koncentracyjne, w których Żydzi byli w straszny sposób mordowani przez armię hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy”.

Mimo iż Polacy zawsze, gdy w mediach pojawia się kłamliwe określenie “polskie obozy koncentracyjne” protestują, mimo że od 2007 r. oficjalna nazwa obozu w Auschwitz, ustalona przez Unesco, brzmi “niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz”, okresleń takich wciąż używają dziennikarze, szczególnie na łamach niemieckiej, izraelskiej i amerykańskiej prasy. Czy to tylko nieuctwo i głupota, czy coś więcej?

interia.pl/IKa

Za: Aspekt Polski

 

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6820 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]