Uroczyste odprowadzenie na miejsce tymczasowego spoczynku doczesnych szczątków ofiar reżimu komunistycznego

Aktualizacja: 2012-08-27 9:40 am

24 sierpnia 2012 r. na warszawskim cmentarzu wojskowym Powązki odbyła się uroczystość odprowadzenia wydobytych z ziemi 112 osób. 

W ten sposób zakończono pierwszy etap prac archeologicznych-ekshumacyjnych, które rozpoczęto w lipcu br. Jesienią mają zostać wznowione badania, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, iż pod alejami i chodnikami w okolicach kwatery „Ł” znajdują się kolejne szczątki bohaterów zamordowanych i skrycie grzebanych w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

W uroczystości wzięli udział organizatorzy prac – przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także żołnierze Wojska Polskiego, duchowni, rodziny ofiar, przedstawiciele mediów. Modlitwę ekumeniczną w obrządku rzymsko-katolickim poprowadził bp Jerzy Guzek – ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Bp Jerzy przewodniczył modlitwie w obrządku prawosławnym.

Przypomnijmy, iż prace ekshumacyjne są prowadzone w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego. Jego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

(JAM)

KOMENTARZ BIBUŁY: Jakże smutno i nie po chrześcijańsku, że żadna z trumien nie posiadała krzyża… Brak tegoż “szczegółu” widocznie nie przeszkadzał duchownym…

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60202 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]