Aktualizacja strony została wstrzymana

Uroczyste odprowadzenie na miejsce tymczasowego spoczynku doczesnych szczątków ofiar reżimu komunistycznego

24 sierpnia 2012 r. na warszawskim cmentarzu wojskowym Powązki odbyła się uroczystość odprowadzenia wydobytych z ziemi 112 osób. 

W ten sposób zakończono pierwszy etap prac archeologicznych-ekshumacyjnych, które rozpoczęto w lipcu br. Jesienią mają zostać wznowione badania, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, iż pod alejami i chodnikami w okolicach kwatery „Ł” znajdują się kolejne szczątki bohaterów zamordowanych i skrycie grzebanych w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

W uroczystości wzięli udział organizatorzy prac – przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także żołnierze Wojska Polskiego, duchowni, rodziny ofiar, przedstawiciele mediów. Modlitwę ekumeniczną w obrządku rzymsko-katolickim poprowadził bp Jerzy Guzek – ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Bp Jerzy przewodniczył modlitwie w obrządku prawosławnym.

Przypomnijmy, iż prace ekshumacyjne są prowadzone w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego. Jego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

(JAM)

KOMENTARZ BIBUŁY: Jakże smutno i nie po chrześcijańsku, że żadna z trumien nie posiadała krzyża… Brak tegoż „szczegółu” widocznie nie przeszkadzał duchownym…

Za: Portal Arkana (27-08-2012) | http://www.portal.arcana.pl/,3198.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content