Aktualizacja strony została wstrzymana

Roosevelt kłamcą katyńskim?

Jak informuje „Rzeczpospolita”, tajne dokumenty, które opublikuje rząd USA mogą potwierdzić, że Roosevelt był kłamcą katyńskim. Upublicznienie historycznych dowodów jest zaslugą deputowanej Izby Reprezentantów Marcy Kaptur, Kongresu Polonii Amerykańskiej i polskich dyplomatów. Dokumentacja obejmuje tysiące stron pochodzące z archiwów Departamentu Stanu, armii, wywiadu oraz papierów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.

/Dokumenty już 10 września trafią na specjalną stronę internetową, do której dostęp będzie miał każdy. Zdaniem historyka prof. Wojciecha Materskiego, papiery mogą potwierdzić to, o czym wszyscy mówią od lat: Franklin Delano Roosevelt kłamał w sprawie Katynia.

Tezie, jakoby prezydent Stanów Zjednoczonych został oszukany przz Stalina, przeczy zaciekłość, z jaką Roosevelt zwalczał ludzi starających się wyjaśnić zbrodnię katyńską. „Kilku amerykańskich dyplomatów i oficerów, którzy zajmowali się tą sprawą, zostało zdymisjonowanych i kazano im milczeć. Bliski współpracownik prezydenta George Earle, który przeprowadził śledztwo w sprawie Katynia i nie miał żadnych wątpliwości, że sprawcami byli bolszewicy, został zesłany na wyspy Samoa” – pisze Piotr Zychowicz. Dziennikarz przypomina, że to właśnie na polecenie Roosevelta zakazano amerykańskiej prasie pisania, że w Katyniu mordowali oprawcy z czerwoną gwiazdą na czapkach.

– Oczywiście, Roosevelt bał się, że Stalin może się zezłościć i opuścić antyniemiecką koalicję. Ale chodziło nie tylko o to. Amerykanie sporządzili analizę, według której wojna z Japonią może przeciągnąć się do lat 50. i kosztować życie 1,5 miliona obywateli USA. Jedynym ratunkiem wydawało się przystąpienie do konfliktu Sowietów. Sprawa 20 tys. zamordowanych Polaków została złożona na ołtarzu tej wielkiej gry – podkreśla prof. Materski w rozmowie z „Rzepą”.

Liczne kontrowersje budzi również postawa władz brytyjskich. Zychowicz przytacza relację nieżyjącego już prof. Marian Wojciechowski, który opowiadał, że widział list pisany przez Winstona Churchilla, w którym brytyjski premier pisał o zamordowaniu przez Sowietów polskich oficerów pod Smoleńskiem. Co najbardziej wstrząsające, list został napisany przed kwietniem 1943 roku, gdy Niemcy ogłosili światu o odnalezieniu katyńskich grobów.

AM

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/roosvelt_klamca_katynskim_23499/ | Roosvelt kłamcÄ… katyńskim?

Skip to content