Kadlcik: w Polsce są tysiące osób żydowskiego pochodzenia

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik, uważa, że w Polsce są tysiące Żydów ukrywających swoje pochodzenie. Zwraca też uwagę na odrodzenie się życia żydowskiego w Polsce.

Swoimi spostrzeżeniami po lubelskich obchodach Sijum HaSzas, Piotr Kadlcik podzielił się z czytelnikami „Portalu społeczności żydowskiej – Jewish.org.pl”. Zwrócił on uwagę na odrodzenie się życia żydowskiego po 20 latach od upadku komunizmu, a przede wszystkim zajął się problemem „ukrytych Żydów”, czyli osób pochodzenia żydowskiego które nie ujawniają swoich korzeni i wyznania religijnego. Już od ponad 20 lat dążymy do odbudowy życia żydowskiego w Polsce i muszę powiedzieć, że udało nam się osiągnąć bardzo wiele w tym kierunku – napisał Kadlcik.

Zdaniem szefa Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, w Polsce liczba osób pochodzenia żydowskiego może wynosić kilka tysięcy. Przywołuje również liczby z ostatnich spisów powszechnych. W ostatnim spisie, ponad siedem tysięcy osób zadeklarowało przynależność do mniejszości żydowskiej, zaś dziesięć lat temu liczba ta wyniosła jedynie tysiąc osób.

Źródło: Jewish.org.pl

MM

Za: narodowcy.net (Sierpień 16, 2012 ) | http://narodowcy.net/kadlcik-w-polsce-sa-tysiace-osob-zydowskiego-pochodzenia/2012/08/16/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content