Rosyjskie kłopoty z pomnikami

Aktualizacja: 2012-08-12 7:20 pm

Pomniki Lenina nie budzą w Rosji kontrowersji, Stalin wygrywa w konkursach na najwybitniejszą postać historii Rosji, kto więc budzi sprzeciw Rosjan?

W Omsku trwa dyskusja na temat postawienia w centrum miasta pomnika admirała Aleksandra Kołczaka, dowódcy frontu antybolszewickiego w czasie wojny domowej w Rosji w latach 1917-1920. Właśnie w Omsku swoją siedzibę miał koalicyjny rząd antybolszewicki.

Pomysł uwiecznienia Kołczaka zrodził się w 2006 r. i wyszedł od ówczesnego gubernatora obwodu Leonida Polzhayeva, który sprawował swoją funkcję w latach 1991-2012.

Zwolennicy postawienia pomnika postulują ustawienie go obok pomnika Czapajewa – „bohatera” taj samej wojny, ale strony bolszewickiej. Odkąd w regionie przejął władzę Wiktor Nazarow zaczęły się przepraszające tłumaczenia, że stawianie pomnika to „tylko wykonywanie uchwały rządu regionu”. Oficjalne uzasadnienie mówi, że dzięki Kołczakowi Omsk stał się właściwie stolicą Rosji w czasie zmagań z bolszewikami. Lokalna prasa cytuje wypowiedzi „przypadkowych” mieszkańców Omska, którym rodzice opowiadali o okrucieństwach admirała i o „białym terrorze”. Czy opowiadali też o terrorze czerwonym? Tego svpressa.ru nie wspomina. Wszystko jednak wskazuje na to, że w Omsku stanie pomnik białego dowódcy – w Irkucku doczekał się już monumentalnej statuy.

Źródło: svpressa.ru

(JAM)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59655 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]