Archidiecezja Filadelfia pozbywa się ośrodka wypoczynkowego dla księży

Aktualizacja: 2012-07-14 6:41 pm

Archidiecezja Filadelfii (stan Pennsylvania) zamierza pozbyć się wypoczynkowego domu dla księży w miejscowości Ventnor.

19-pokojowy dom wakacyjny na wybrzeżu Oceanu w stanie New Jersey, od prawie 50 lat służy księżom na emeryturze jako miejsce wypoczynku. Znajomy widok księży odpoczywających na werandzie podczas przysługujących im jednotygodniowych turnusów, wkrótce zniknie.

“Dom nie został wystawiony jeszcze do agencji nieruchomości, lecz wkrótce będzie.” – powiedział rzecznik Archidiecezji, Kenneth Gavin. Wyceniony został na kwotę 6,2 miliona dolarów.

Posiadłość przekazana została w 1963 roku ówczesnemu arcybiskupowi diecezji, kard. John Kroll przez zamożną rodzinę zmarłego księdza Edwarda Hogan, ku jego pamięci i z intencją stworzenia ośrodka wypoczynkowego dla księży na emeryturze.

Obecny arcybiskup, o. Charles J. Chaput zdecydował o pozbyciu się ośrodka. “Kościół katolicki posiadał na Wybrzeżu pewną ilość domów wakacyjnych dla księży na emeryturze oraz dla zakonnic mogących wypocząć, lecz trudna sytuacja finansowa zmieniła ten stan rzeczy.” – stwierdza komunikat.

Jedną z przyczyn trudności finansowych Kościoła w USA jest konieczność wypłacania odszkodowań dla ofiar przypadków molestowania seksualnego przez grupę księży, głównie homoseksualistów.

Jak stwierdza najnowszy, coroczny raport opracowany na zlecenie Konferencji Biskupów Amerykańskich (U.S. Conference of Catholic Bishops), całkowita kwota wypłacona tytułem odszkodowania za molestowanie seksualne duchownych w latach 2004-2011 wynosi prawie 2 i pół miliarda dolarów ($2 488 405 755), z czego diecezje wypłaciły 2 129 982 621 dolarów, a inne instytucje religijne 358 428 134 dolarów.

 

Trend molestowania seksualnego – a dokładnie: molestowania dokonywanego przez księży-homoseksualistów, gdyż stanowili oni z wyjątkiem małego procentu absolutną większość przypadków – uważnie obserwowany był na wiele lat przed tym jak dowiedziała się o tym opinia publiczna. Już we wrześniu 1981 roku papież Jan Paweł II powołał specjalną komisję pod przewodnictwem biskupa Johna Marshalla z Burlington, Vermont, celem zbadania sytuacji w seminariach amerykańskich. Dochodziły stamtąd wielce niepokojące wieści o odstępstwach od nauczania, nadużyciach w liturgii, a także o licznych skandalach seksualnych. Niestety, jak opisują naoczni świadkowie, sama inspekcja odbywała się w sposób kontrolowany przez miejscowych biskupów potrafiących odpowiednio spreparować warunki na czas wizyty. Jak opisują osoby uczestniczące w tych inspekcjach, przypominały one do złudzenia przygotowania do wizyt władców partyjnych w bloku sowieckim, gdyż na czas wizyty np. pospiesznie usuwano z bibliotek seminaryjnych zakazane książki, a seminarzyści zakładali w tym dniu sutannę. Niestety, Stolica Apostolska, szczególnie za pontyfikatu Jana Pawła II, oprócz powołania bezowocnej komisji, nie upominała księży-dysydentów, nie uniemożliwiała świeceń kapłańskich aktywnym homoseksualistom, nie laicyzowała księży-pedofilów i nie karała biskupów-heretyków.

W kilka lat później, podczas debat Konferencji Biskupów Amerykańskich w 1986 roku dyskutowano o coraz wyraźniejszym problemie i w efekcie polecono prawnikowi prawa kanonicznego, Dominikaninowi ojcowi Thomas Doyle, O.P., J.C.D., wnikliwsze zajęcie się tym zagadnieniem i opracowanie raportu. Wyniki badań ojca Doyle’a, zawarte w tzw. Raporcie Doyle-Mounton, były przerażające: przewidywał on, że przy zachowaniu występującej wtedy skali zjawiska (a miało to miejsce ponad 25 lat temu), można będzie spodziewać się w ciągu 10 lat ogromnych odszkodowań za przypadki molestowania dzieci przez księży. Już wtedy szacowano, że odszkodowania te miały sięgać zawrotnej kwoty jednego miliarda dolarów. Rzeczywistość przekroczyła jednak najczarniejsze scenariusze i po dziś dzień wierni, Kościół w Stanach Zjednoczonych oraz cały Kościół powszechny płacą wielokrotnie większą cenę za dopuszczenie przez biskupów – w tym Biskupa Rzymu – do przyzwolenia na posoborowe rozluźnienie obyczajów, prawa i moralności, skutkujących licznymi przypadkami nadużyć seksualnych.

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

CZYTAJ:

 

CZYTAJ o mafii homoseksualnej, która zawładnęła Kościołem w USA:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Wanderer - paper edition (July 12, 2012)
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=58774 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]