Brakuje leków dla chorych na nowotwory. Ministerstwo Zdrowia bezradne

Chorzy na niektóre choroby nowotworowe mają problem z uzyskaniem leków. Producent wycofał je z rynku ponieważ ich sprzedaż uznał za nieopłacalną. Ministerstwo Zdrowia jest bezradne.

Brakuje leków z grupy cytostatyków. Są to leki dla chorych na raka piersi, dla pacjentów z chłoniakami, rakiem płuca, czy nowotworem szyjki macicy. Trafiają one do Polski na zasadzie importu docelowego.

Ministerstwo poinformowało, że problemy z lekami mogą potrwać nawet do trzech miesięcy. – Te trudności miały się skończyć z końcem kwietnia. Niestety, otrzymaliśmy informację, że ta sytuacja się wydłuży – tłumaczy wiceszef Ministerstwa Zdrowia Jakub Szulc.

Ministerstwo stanęło po stronie producenta. Wyjaśnia, że producent nie wycofał się z dystrybucji leków na polski rynek, a jedynie „zmienił proces technologiczny” produkcji leków.

Resort zdrowia miał zostać uprzedzony przez producenta z odpowiednim wyprzedzeniem. Pomimo tego ministerstwo nie przygotowało się na taką sytuację.

Źródło: rp.pl

ged

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-04-12) | http://www.pch24.pl/brakuje-lekow-dla-chorych-na-nowotwory--ministerstwo-zdrowia-bezradne,1694,i.html

Skip to content