Buzek nagrodzony przez Żydów

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek otrzymał nagrodę przyznaną przez Konferencję Rabinów Europejskich (CER).

Pierwsza w historii nagroda przyznana przez Europejskie Jury Konferencji Rabinów Europejskich –  „Nagroda im. Jakobovits’a od Europejskiego Jury” („Lord Jakobovits Prize of European Jury”)  – przyznana została b. premierowi Polski oraz b. przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego za jego wysiłki wpierające polskie i europejskie żydostwo. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w głównej synagodze w Brukseli.

Jerzy Buzek odbiera nagrodę od przewodniczącego Konferencji Europejskich Rabinów, Pinchasa Goldschmidta.
Źródło: ejpress.org

„Jerzy Buzek przez wiele lat był wielkim przyjacielem narodu żydowskiego. Zarówno jako premier Polski, jak i przewodniczący Parlamentu Europejskiego budował mosty, energicznie zwalczał antysemityzm, pomagał utrzymać pamięć o Zagładzie (Shoah) i wspierał państwo Izrael” – swierdził wręczający nagrodę Rabin Goldschmidt, przewodniczący CER i Główny Rabin Moskwy.

Częścią ceremonii, w której uczestniczył także obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, była specjalna modlitwa za ofiary strzelaniny w Tuluzie.
W swoim przemówieniu Schulz powiedział zebranym, że zabicie żydowskich dzieci w szkole w Tuluzie było „strasznym szokiem”.
Podkreślił on rolę integracji europejskiej po Holokauście i stwierdził, że wiele różniących się kultur uformowało bogactwo i wielkość spuścizny kontynentu europejskiego. „

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: European Jewish Press (29/Mar/2012) | http://ejpress.org/article/57149

Skip to content