- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Ojciec Święty zawierzył Kubańczyków Matce Bożej z El Cobre

Benedykt XVI zawierzył wszystkich Kubańczyków opiece Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre. Papież wezwał Kubańczyków, by budowali swe życie na Chrystusie, działali na rzecz sprawiedliwości, aby byli sługami miłosierdzia. – Niech nic i nikt nie odbiera wam wewnętrznej radości, tak charakterystycznej dla kubańskiej duszy – powiedział Benedykt XVI, na co zebrani odpowiedzieli oklaskami, śpiewem i radosnym machaniem chorągiewkami.

Rano Ojciec Święty odprawił prywatną Mszę św. w kaplicy seminarium duchownego św. Bazylego Wielkiego. O 9.30 czasu lokalnego (16.30 czas polskiego) przyjechał samochodem do odległego o 300 metrów sanktuarium Matki Bożej. W pustej świątyni obecni byli tylko kubańscy biskupi i osoby towarzyszące papieżowi w podróży. Benedykt XVI ukląkł przed głównym ołtarzem i przez kilka minut się modlił, po czym odczytał modlitwę do Matki Bożej z El Cobre – “Matki wszystkich Kubańczyków” i Patronki Kuby – przygotowaną z okazji 400-lecia jej tutejszego wizerunku. Następnie zapalił paschał przed figurą Maryi i znów na chwilę pogrążył się w modlitwie.

Po udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty wyszedł przed bazylikę, gdzie czekała na niego grupa wiernych z flagami kubańskimi i watykańskimi. Papież wygłosił krótkie przemówienie, zawierzając w nim opiece Patronki Kuby osoby cierpiące, więźniów i ich rodziny, młodzież, potomków tych Kubańczyków, którzy przybyli z Afryki, a także mieszkańców Haiti, cierpiących z powodu następstw trzęsienia ziemi z 12 stycznia 2010 r. Papież wymienił też rolników, “którzy pragną żyć w swych rodzinach Ewangelią i otwierają też swe domy na sprawowanie Eucharystii”.

Źródło: KAI