Aktualizacja strony została wstrzymana

Wyniki wyborów parlamentarnych w Iranie

Podano oficjalne wyniki odbytych przed kilku dniami wyborów do Madżlesu, irańskiego parlamentu. Frekwencja wyniosła 64%. Zdecydowanym zwycięzcą jest partia Islamskie Stowarzyszenie Inżynierów, której przewodniczy przewodniczący parlamentu Ali Laridżani.

Ruch Laridżaniego, popierany przez Najwyższego Przywódcę ajatollaha Chamenejego uzyskał 33,7% i 76 miejsc w Madżlesie. Program partii scharakteryzować można jako tradycjonalistyczny i radykalnie antyzachodni. Oczywistym komponentem jego ideologii, podobnie jak niemal wszystkich partii Iranu jest silny nacjonalizm.

16,4% i 37 miejsc przypadło Partii Islamskiej Koalicji Gholana Hosseina-Elhama, ruchowi również przeciwnemu reformistom. 5,7% i 13 mandatów dostała nowa Partia Umiaru i Rozwoju Mohsena Rezai.

Dużym echem odbiły się słabe wyniki partii popieranej przez aktualnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada – Sojuszu Budowniczych Islamskiego Iranu, który uzyskał 6,6% i 15 mandatów. Z pewnością jest to konsekwencja trwających od 2009 roku zatargów Ahmadineżada z Najwyższym Przywódcą. Spory między obiema frakcjami dotyczą głównie spraw ekonomicznych, w poglądach na politykę międzynarodową nie ma między nimi zasadniczych różnic. Sam Laridżani jest jednym z twórców irańskiej polityki zagranicznej ostatnich lat.

Wymienione powyżej partie należą do obozu przeciwnego reformistom, których wpływy były szczególnie widoczne w okresie rządów liberalnego Mohammada Chatamiego (1997-2005). Obóz ten zwany jest często (niezbyt chyba trafnie) konserwatywnym, a różnice pomiędzy jego frakcjami są często dość iluzoryczne. Wszystkie łączy silne poparcie dla silnie islamskiego charakteru państwa, chęć kontynuowania osiągnięć rewolucji z 1979 roku oraz antyamerykański kurs w polityce zagranicznej. Większość frakcji opowiada się także za socjalnym obliczem Iranu.

Z sił reformistycznych mandaty zdobyły Partia Demokratyczna (19,5%, 44 miejsca) oraz Islamska Partia Pracy (5,3%, 11 miejsc). Wybory zbojkotowały siły bliskie Hosseinowi Musawiemu, sprawcy rozruchów z 2009 roku i przywódcy tzw. Zielonego Ruchu, sprzeciwiającego się polityce prezydenta Ahmadineżada i obozu przeciwnego reformom.

Warto wspomnieć, że pomnożeniu uległa liczba mandatów, jakie otrzymały mniejszości religijne. Na 290 miejsc w Madżlesie chrześcijanom łącznie przypadło 9, żydom 3, a wyznającym starożytną perską religię zaratusztrianom 2.

JS

Za: narodowcy.net (Marzec 7, 2012 ) | http://narodowcy.net/wyniki-wyborow-parlamentarnych-w-iranie/2012/03/07/

Skip to content