- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Jak odmówić kontroli w nowojorskim metrze – poradnik dla podróżnych

W ramach tzw. walki z terroryzmem, w lipcu zeszłego roku policja wprowadziła w nowojorskim metrze kontrole podręcznego bagażu podróżnych, jak twierdzono “wybieranych losowo”. Pomimo krytyki nie tylko środowisk walczących z systematycznym ograniczaniem praw gwarantowanych przez Konstytucję, ale także i zwykłych obywateli widzących bezsens, nieskuteczność i nadużycia w przeprowadzaniu tego typu akcji, 11 sierpnia br. Sąd Apelacyjny Drugiego Wydziału w Nowym Jorku U.S. Court of Appeals for the 2nd Circuit podtrzymał decyzję o zgodności z Konstytucją przeprowadzania takich kontroli oraz wyraził opinię o ich słuszności i konieczności.

Wobec tej sytuacji, grupa obywateli przygotowała “Przewodnik dla odmawiających poddaniu się kontroli w nowojorskim metrze”. Jako, że wiele z zawartych w nim uwag ma szersze zastosowanie, warto przytoczyć kilka jego fragmentów.

Na stronie internetowej http://www.flexyourrights.org/ znajdują się też uwagi jak zachować się w przypadku kontroli drogowej czy wizyty policji w domu.