Aktualizacja strony została wstrzymana

Zniknęło ponad milion Polaków w Unii Europejskiej

– Rząd Donalda Tuska jest pierwszym znanym mi w historii, który nie walczy o ilość głosów w UE – powiedział dziś Krzysztof Szczerski, odnosząc się do nowej definicji ludności przedstawionej przez Komisję Europejską.

Zgodnie z nowymi wytycznymi UE, definicja ludności narodowej zmienia się na definicję ludności zamieszkującej, co oznacza, że każdy Polak przebywający na emigracji powyżej 12 miesięcy nie jest traktowany jako obywatel Polski, a jako obywatel zamieszkiwanego kraju. To z kolei odbiera Polsce milion dwieście tysięcy głosów w Unii Europejskiej na rzecz krajów, do których polscy obywatele wyemigrowali.

– To zmienia siłę polskiego głosu w UE, która jest liczona wprost proporcjonalnie do liczby ludności – mówił Szczerski. – Po raz pierwszy kraj członkowski zgadza się dobrowolnie na zmniejszenie liczby głosów.

Poseł PiS wezwał rząd do podjęcia działań w tej sprawie. – Apelujemy, żeby rząd dobrowolnie nie rezygnował z ponad miliona głosów swoich obywateli – wzywał Szczerski.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 roku. W tym też roku nasza ludność formalnie się zmniejszy i stracimy 3% polskich głosów w UE.

Za: MyPiS.pl | http://mypis.pl/aktualnosci/2815-zniknelo-ponad-milion-polakow-w-unii-europejskiej | Zniknęło ponad milion Polaków w Unii Europejskiej!

Skip to content