Papież do przyszłych księży swej diecezji: o chrześcijańskim nonkonformizmie wobec mamony i opinii publicznej

Aktualizacja: 2012-02-16 11:46 am

„Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (Rz 12, 1-2). Modlitewne rozważanie, czyli lectio divina tych słów z listu św. Pawła do Rzymian przeprowadził wczoraj wieczorem Papież w rzymskim seminarium duchownym z okazji jego święta patronalnego Matki Bożej Zaufania. Zwracając się do alumnów pięciu seminariów swej diecezji, Ojciec Święty przypomniał, że Bóg stworzył świat i go kocha, dając dla niego swego Syna, by stworzenie odpowiedziało na Jego miłość.

„Ale jest też inne pojęcie tego świata, kosmos hutos – świat pogrążony w złu, w mocach zła, które jest odbiciem grzechu pierworodnego – zauważył Papież. – Widzimy dziś tę moc zła w dwóch wielkich władzach, które same przez się są użyteczne i dobre, ale łatwo ich nadużyć: we władzy finansów i mediów. Obie są konieczne, gdyż mogą być przydatne, ale tak łatwo ich nadużyć, że często stają się przeciwieństwem ich rzeczywistych intencji. Widzimy, jak świat finansów może zdominować człowieka: «mieć» i «pokazać się» panują nad światem i go zniewalają. Świat finansów nie jest już narzędziem sprzyjającym dobrobytowi i życiu człowieka, ale staje się mocą, która go gnębi, którą trzeba niemal adorować – mamoną, rzeczywiście fałszywym bóstwem dominującym świat. Przeciw konformizmowi poddania tej władzy bądźmy nonkonformistami. Nie liczy się «mieć», ale «być»! Nie podawajmy się jej, używajmy jej jako środka, ale z wolnością dzieci Bożych” – zachęcał seminarzystów Papież.

Mówiąc o władzy, jaką stanowi opinia publiczna, Benedykt XVI przyznał, że informacja jest konieczna, ale potrzebujemy prawdy, a nie pozorów. Zalecił chrześcijański nonkonformizm prawdy, który nie jest wrogi światu. Przeciwnie, jest prawdziwą miłością do świata.

ak/ rv

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52002 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]