Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy w święta religijne powinniśmy pracować?

Jutro, w święto Trzech Króli, pójdziemy do pracy. W przyszłym roku, dzięki aktywności prezydenta Łodzi, być może już nie. Z kolei poseł PO chce, żeby wolna od pracy była wigilia Bożego Narodzenia lub Wielki Piątek.

Czy politycy pozwolą wreszcie Polakom swobodnie obchodzić święta religijne? We wtorek 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki złoży u marszałka Sejmu wniosek o rejestrację komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli. Towarzyszyć temu ma symboliczny przemarsz Trzech Króli ulicami Warszawy.

Z kolei Platforma Obywatelska, chcąc być może zatrzeć fatalne wrażenie, jakie pozostawiła po sobie głosując przeciwko uczynienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, szykuje konkurencyjny projekt. Według dziennika „Polska” poseł PO Włodzimierz Kula chce, żeby wolna od pracy była Wigilia Bożego Narodzenia (w przeprowadzonym niedawno dla GfK Polonia sondażu, 84 procent ankietowanych było zwolennikami takiego rozwiązania) albo w Wielki Piątek.

– Inicjatywa dnia wolnego w Trzech Króli ma jednoznaczne poparcie Episkopatu Polski – mówi dziennikowi „Polska” Włodzimierz Tomaszewski.

Po raz pierwszy pomysł uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy pojawił się w styczniu 2008 roku podczas spotkania opłatkowego prezydentów miast papieskich, czyli tych, które w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Jan Paweł II.

Wiosną zarejestrowano Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, na czele którego stanął Jerzy Kropiwnicki, który przekonywał, że Trzech Króli jest najstarszym świętem chrześcijańskim i jest dniem wolnym od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej.

Projekt poparło aż 700 tysięcy Polaków, ale posłowie to zlekceważyli. Parlamentarzyści PO przekonywali, że dodatkowy dzień wolny oznacza 4 mld zł strat w budżecie państwa i projekt przepadł w czasie sejmowego głosowania. Szkoda, że politycy tak skrupulatnie liczą nasze pieniądze tylko wtedy, kiedy jest to wygodne dla nich samych.

EH/PolskaTT

Za: Fronda.pl


Skip to content