Sahara pod nadzorem niemieckich koncernów oświetli Europę

Aktualizacja: 2012-01-27 10:10 am

Wielka elektrownia słoneczna na Saharze będzie produkować energię na potrzeby Europy. Firma Nur Energie ogłosiła w komunikacie, że zbuduje na tunezyjskiej części Sahary gigantyczną elektrownię słoneczną o mocy 2 GW.

– To pionierski projekt, który pokaże rządom i państwom, że eksport energii słonecznej z Afryki Północnej do Europy jest możliwy. (…). Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do transportu na tysiące kilometrów paliw tradycyjnych jak ropa naftowa i gaz. Spalamy je w pobliżu naszych miast, co powoduje zanieczyszczenia i inne zagrożenia dla ludzi i środowiska. Nasz projekt zakłada przesyłanie czystej i niewyczerpanej energii z serca pustyni wprost do europejskich domów. Tunezja zyska miejsca pracy, rozwój gospodarczy przychody ze sprzedaży prądu – wyliczał Kevin Sara, szef Nur Energy.

Elektrownia o nazwie TuNur stanie na obrzeżach Tunisu, gdzie promieniowanie słoneczne jest trzy razy silniejsze aniżeli w Europie Środkowej. Będzie mieć 825 tys. paneli słonecznych i zatrudniać ok. 20 tys. ludzi. Jej moc wystarczy na zaopatrzenie w prąd 700 tys. domów w Europie. Inwestorem obok firmy Nur Energy jest też Fundacja Desertec. To powstałe w 2009 r. międzynarodowe konsorcjum, które buduje elektrownie słoneczne. W jego skład wchodzą  największe energetyczne koncerny jak ABB, Siemens, E.On, RWE  także Deutsche Bank i firma ubezpieczeniowa Munich Re. Inwestorzy są gotowi wyłożyć na projekt ok. 400 mln euro. W planach Desertec jest zajęcie 15 proc. europejskiego rynku energetycznego. Saharyjska elektrownia będzie budowana etapami. Pierwszy zakończy się w 2014 r., a drugi w 2016 r.

źródło: energianews.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50850 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]