Aktualizacja strony została wstrzymana

Polacy kupują coraz mniej książek

„Sprzedaż książek w Polsce zmniejszyła się o 8 proc. – donosi „Rzeczpospolita”, powołując się na wstępny szacunek firmy Biblioteka Analiz. Spowodowane jest to m.in. podwyżką podatku VAT.

Potwierdzają się najgorsze prognozy – czytelnictwo w Polsce w dalszym ciągu spada. W ubiegłych latach ponad połowa Polaków nie sięgnęła nawet po jedną książkę. Można śmiało założyć, że gdyby nie przymus szkolny, po książki nie sięgnęłoby kolejne 25 proc. społeczeństwa. Mimo to wprowadzono podatek VAT, który dodatkowo podniósł ceny książek – od 1 stycznie 2011 r. obowiązuje 5-procentowa stawka VAT na książki.
 
Zgodnie z przewidywaniami nie podziałało to zachęcająco na czytelników. Z danych firm wynika – czytamy w „Rz” – że średnia cena książki w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2010 rokiem o 12 procent, do kwoty 38 złotych 40 groszy. Pogorszyła się również sprzedaż  map oraz encyklopedii, gdyż coraz częściej sięgamy po informacje do Internetu.
 
W dobie Internetu i telewizji a teraz także i kryzysu dobrowolne czytanie staje się coraz mniej popularne. Ważne jest, by zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży zaszczepić nawyk sięgania po książkę, aby ochronić je przed ubóstwem życia wewnętrznego. Warto zacząć już dziś!
 
Źródło: Rzeczpospolita

Za: PiS.org (11.01.2012) | http://www.pis.org.pl/article.php?id=19598

Skip to content