Aktualizacja strony została wstrzymana

Unia nadal zmusza do przestawiania zegarków

Już za kilka dni przestawiamy zegarki. W nocy z soboty na niedzielę, dokładnie 30 października, na Litwie, podobnie jak i w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana z czasu letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy o godzinę i według nowego czasu będziemy żyli przez najbliższych pięć miesięcy ”” do marca roku przyszłego.

Dyskusje na temat sensowności przesuwania wskazówek zegarów wciąż trwają. Dotychczas na ten temat istnieją sprzeczne opinie ”” zarówno jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, jak i względy ekonomiczne. Mimo to wygląda na to, że zmiana czasu sezonowego czeka nas co najmniej do roku 2016.
Choć Sejm litewski opowiedział się przeciwko zmianie czasu, Komisja Europejska przedłużyła dyrektywę o sezonowej zmianie czasu. Rząd tymczasem wciąż poszukuje sposobów, w jaki sposób na Litwie dałoby się znieść sezonowy czas, choć jednocześnie przyznaje, że uczynić to będzie trudno, ponieważ inne kraje unijne nie popierają takich dążeń.

Jeszcze na wiosnę sejmowy Komitet ds. Zdrowia, jak i cały Sejm oświadczyli, że czasu zmieniać nie należy.

”” To szkodzi szczególnie wrażliwym grupom socjalnym ”” dzieciom i uczniom. Nawet podawano takie fakty, że zwiększa liczbę wypadków drogowych i zawałów serca ”” stwierdził Antanas Matulas, przewodniczący sejmowego Komitetu ds. Zdrowia.

Sejm zobowiązał rząd, by się zwrócił z prośbą o nie zmienianie czasu na Litwie do Komisji Europejskiej. Ale dyrektywa już była przyjęta. Dlatego nie wiadomo, czy uda się coś zmienić wcześniej niż w roku 2016.

Dotychczas nie ma zgodnej opinii, czy dla względów ekonomicznych (choć pożytek ekonomiczny też podaje się w wątpliwość) warto czynić uszczerbek na zdrowiu. Dużej części społeczeństwa jest ciężko się przestawić na nowy tryb. Zgodnie z wynikami badań opinii publicznej, większość społeczeństwa opowiada się przeciwko zmianie czasu.

”” Nie widzę w ogóle żadnego sensu w zmianie czasu. Teraz czekają nas jeszcze dłuższe i ciemniejsze wieczory. Będziemy wstawać o zmroku i wychodzić z pracy w ciemnościach. To na mnie działa przytłaczająco ”” powiedziała nam 40-letnia Ewelina.

”” Lubię przejście na czas zimowy, bo mam dodatkową godzinę snu. Z kolei zmianę czasu z zimowego na letni przechodzę bardzo boleśnie. Potrzebuję ponad tygodnia, żeby się przyzwyczaić do nowego rytmu. Te zmiany burzą mnie nie tylko sen, ale i samopoczucie. Zawsze odczuwam te przesuwania wskazówki na własnej skórze ”” dla mego organizmu są raczej uciążliwe. Zanim przestawię się na nowy tryb, czuję się senna i rozdrażniona ”” nie ukrywała 35-letnia Lucyna.

Lekarze alarmują, że z powodu takich zmian pogarsza się stan zdrowia, zwłaszcza ludzi w wieku starszym i z chorobami przewlekłymi. Wzrasta liczba zachorowań na depresję i nawet  samobójstw. Z kolei doniesienia policyjne świadczą o tym, że wzrasta liczba wypadków na drogach oraz przestępczość.

Za: Kurier Wileński (25 paź 2011) | http://kurierwilenski.lt/2011/10/25/unia-nadal-zmusza-do-przestawiania-zegarkow/

Skip to content