Kondomy nieskuteczne w walce przeciwko wirusowi HPV

Aktualizacja: 2006-07-7 12:00 am

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Seattle (stan Waszyngton) dotyczące skuteczności kondomów przeciwko wirusowi mającemu powodować raka, wykazują zaledwie 70-procentową skuteczność. Raport, podawany w mediach jako “dowód” na skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu wirusowi, świadczy jednak bardziej o wyraźnym niebezpieczeństwie ich stosowania, gdyż nawet przy 100-procentowym stosowaniu kondomów, zawodzą one w prawie 30-procentach.
Za nierzetelne interpretowanie końcowych danych, lecz przede wszystkim za sposób przeprowadzania badań, Raport został skrytykowany m.in. przez Instytu Rodziny stanu Illinois (The Illinois Family Institute), który uważa, że “z badań wynika, iż z 42 kobiet aż 12 zarażonych zostało wirusem HPV. [..] Dlaczego zatem fakt, że zastosowanie kondomów zawodzi, nawet przy użyciu ich w 100-procentach przypadków – nie stał się rzeczywistym wnioskiem Raportu? Kto mógłby zgodzić się z tym, że w walce przeciwko wirusowi powodującemu raka, taka statystyka byłaby do zaakceptowania?”

W 3-letnim eksperymencie wzięły udział zaledwie 82 kobiety, studentki Uniwersyteteu, a zbieranie danych odbywało się na podstawie dobrowolnych wpisów. Taka próbka danych nie powinna pozwalać na wyciągania pochopnych wniosków. Mimo tego, twórcy Raportu oraz sprzyjające im pro-aborcyjne środowiska twierdzą, że wyniki badań są dowodem i powinny przynieść wreszcie kres ostrzeżeniom dawanym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków – FDA, która cały czas twierdzi, że stosowanie kondomów skutecznie nie zapobiega zarażeniu się wirusowi HPV. Środowiska te, jako przeciwe programom abstynencji, manipulują danymi i ideologicznie reinterpretują wyniki badań.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=451 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]