Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejne „owoce” soborowe: siostry Benedyktynki z Wisconsin prostyt… protestantyzują się

Katolickie Centrum św. Benedykta w Madison w stanie Wisconsin zamienione zostało za zgodą miejscowego biskupa na „Centrum Ekumeniczne”. Działające od 40 lat w Diecezji Madison Centrum Benedyktyńskie zerwało swoje związki z Kościołem katolickim i będzie funkcjonowalo jako „Klasztor świętej Mądrości” („Holy Wisdom Monastery„), a wszystko to dzięki staraniom przełożonej klasztoru, 67-letniej siostrze Mary David Walgenbach. Przełożona siostra Walgenbach wraz z innymi siostrami wystąpiła do Watykanu z prośbą o zdjęcie rygoru ślubów zakonnych; Watykan przychylił się do prośby i udzielił takowej dyspensy.

Byłe Centrum Benedyktyńskie, powstałe w 1966 roku po zamknięciu szkoły Sióstr Benedyktynek, skupia teraz „siostry” nazywające się „Benedyktynkami z Madison” (Benedictine Women of Madison), które będą kontynuowały trwające ponad 4 dziesięciolecia „programy ekumeniczne”. Biskup Diecezji Madison, bp Robert Morlino zatwierdzając zmiany napisał w liście, że „Takie eksperymenty mogą przynieść wielkie owoce kościołowi [sic!], tak jak [przynosi je] klasztor w Taize we Francji”. Biskup oddając budynki klasztorne w ręce sprotestantyzowanych „sióstr”, czyli mówiąc wprost: trwoniąc własność kościelną, zażądał jedynie by Msza nie była odprawiana w tym Centrum, by Eucharystia nie byla tam przechowywana i by Centrum nie służyło jako miejsce edukacji katolickiej.


Zakon Sióstr Benedyktynek Sisters of St. Benedict powstał w 1901 roku w Sioux City, Iowa, by w roku 1953 przenieść się do Madison aby prowadzić katolicką szkołę dla dziewcząt. Podczas posoborowej burzy, część sióstr odeszła z Kościola, klasztor zamknięto, a pozostałe zbuntowane siostry rozpoczęły „prace ekumeniczne” w ramach Centrum św. Benedykta. Reszta historii czyli „owoców” zmian posoborowych – jak wyżej…

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content