Kolejne “owoce” soborowe: siostry Benedyktynki z Wisconsin prostyt… protestantyzują się

Aktualizacja: 2006-07-5 12:00 am

Katolickie Centrum św. Benedykta w Madison w stanie Wisconsin zamienione zostało za zgodą miejscowego biskupa na “Centrum Ekumeniczne”. Działające od 40 lat w Diecezji Madison Centrum Benedyktyńskie zerwało swoje związki z Kościołem katolickim i będzie funkcjonowalo jako “Klasztor świętej Mądrości” (“Holy Wisdom Monastery“), a wszystko to dzięki staraniom przełożonej klasztoru, 67-letniej siostrze Mary David Walgenbach. Przełożona siostra Walgenbach wraz z innymi siostrami wystąpiła do Watykanu z prośbą o zdjęcie rygoru ślubów zakonnych; Watykan przychylił się do prośby i udzielił takowej dyspensy.

Byłe Centrum Benedyktyńskie, powstałe w 1966 roku po zamknięciu szkoły Sióstr Benedyktynek, skupia teraz “siostry” nazywające się “Benedyktynkami z Madison” (Benedictine Women of Madison), które będą kontynuowały trwające ponad 4 dziesięciolecia “programy ekumeniczne”. Biskup Diecezji Madison, bp Robert Morlino zatwierdzając zmiany napisał w liście, że “Takie eksperymenty mogą przynieść wielkie owoce kościołowi [sic!], tak jak [przynosi je] klasztor w Taize we Francji”. Biskup oddając budynki klasztorne w ręce sprotestantyzowanych “sióstr”, czyli mówiąc wprost: trwoniąc własność kościelną, zażądał jedynie by Msza nie była odprawiana w tym Centrum, by Eucharystia nie byla tam przechowywana i by Centrum nie służyło jako miejsce edukacji katolickiej.


Zakon Sióstr Benedyktynek Sisters of St. Benedict powstał w 1901 roku w Sioux City, Iowa, by w roku 1953 przenieść się do Madison aby prowadzić katolicką szkołę dla dziewcząt. Podczas posoborowej burzy, część sióstr odeszła z Kościola, klasztor zamknięto, a pozostałe zbuntowane siostry rozpoczęły “prace ekumeniczne” w ramach Centrum św. Benedykta. Reszta historii czyli “owoców” zmian posoborowych – jak wyżej…

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=446 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]