Aktualizacja strony została wstrzymana

Wilno: Sejm broni litewską ziemię przed obcokrajowcami

Ziemia rolna i lasy do 30 kwietnia 2014 nie będą sprzedawane obywatelom innych państw. Następnie projekt zostanie rozpatrzony w komitetach sejmowych, a na salę posiedzeń ma powrócić 11 października.

Odpowiednią nowelizację ustawy konstytucyjnej Sejm uchwalił wczoraj po jej wniesieniu. Głosowało na nią 71 posłów, przeciwko opowiedziało się trzech, sześciu powstrzymało się przed głosowaniem. Wyjątek, jak i dotychczas, zrobiono obcokrajowcom, którzy co najmniej przez trzy lata stale mieszkali na Litwie prowadząc działalność rolniczą.

Zdaniem autora projektu konserwatysty ÄŒeslovasa Stankevičiusa, jest to tylko poprawka techniczna, gdyż Komisja Europejska na prośbę Litwy prolongowała zakaz nabywania przez obcokrajowców ziemi na Litwie do 30 kwietnia 2014 r.

Zdaniem niektórych prawników, po tej decyzji zakaz obowiązuje i obecnie. Minister sprawiedliwości Remigijus Å imašius uważa jednak, że bez zmiany ustawy konstytucyjnej, przewidującej siedmioletni, zakończony w maju br. okres zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom, ten zakaz nie istnieje.

„Spodziewam się, że Sejm przyjmie poprawkę, aby nie można było tłumaczyć adwokatom zainteresowanych podmiotów, iż istnieją luki prawne” ”” powiedział wczoraj Stankevičius.

Przystępując do Unii Europejskiej Litwa wynegocjowała siedmioletni przejściowy okres, aby obcokrajowcy nie mogli nabyć ziemi na Litwie. Ten okres upłynął 1 maja, ale Komisja Europejska na prośbę Litwy przedłużyła to ograniczenie aż do roku 2014.

BNS

Za: Kurier Wileński (22 wrz 2011) | http://kurierwilenski.lt/2011/09/22/sejm-broni-litewska-ziemie-przed-obcokrajowcami/ | Sejm broni litewskÄ… ziemię przed obcokrajowcami

Skip to content