Wilno: Sejm broni litewską ziemię przed obcokrajowcami

Aktualizacja: 2011-09-22 10:35 am

Ziemia rolna i lasy do 30 kwietnia 2014 nie będą sprzedawane obywatelom innych państw. Następnie projekt zostanie rozpatrzony w komitetach sejmowych, a na salę posiedzeń ma powrócić 11 października.

Odpowiednią nowelizację ustawy konstytucyjnej Sejm uchwalił wczoraj po jej wniesieniu. Głosowało na nią 71 posłów, przeciwko opowiedziało się trzech, sześciu powstrzymało się przed głosowaniem. Wyjątek, jak i dotychczas, zrobiono obcokrajowcom, którzy co najmniej przez trzy lata stale mieszkali na Litwie prowadząc działalność rolniczą.

Zdaniem autora projektu konserwatysty ÄŒeslovasa Stankevičiusa, jest to tylko poprawka techniczna, gdyż Komisja Europejska na prośbę Litwy prolongowała zakaz nabywania przez obcokrajowców ziemi na Litwie do 30 kwietnia 2014 r.

Zdaniem niektórych prawników, po tej decyzji zakaz obowiązuje i obecnie. Minister sprawiedliwości Remigijus Å imašius uważa jednak, że bez zmiany ustawy konstytucyjnej, przewidującej siedmioletni, zakończony w maju br. okres zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom, ten zakaz nie istnieje.

„Spodziewam się, że Sejm przyjmie poprawkę, aby nie można było tłumaczyć adwokatom zainteresowanych podmiotów, iż istnieją luki prawne” ”” powiedział wczoraj Stankevičius.

Przystępując do Unii Europejskiej Litwa wynegocjowała siedmioletni przejściowy okres, aby obcokrajowcy nie mogli nabyć ziemi na Litwie. Ten okres upłynął 1 maja, ale Komisja Europejska na prośbę Litwy przedłużyła to ograniczenie aż do roku 2014.

BNS

Za: Kurier Wileński (22 wrz 2011) -- [Org. tytuł: « Sejm broni litewskÄ… ziemię przed obcokrajowcami»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=44078 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]