Aktualizacja strony została wstrzymana

Unia Europejska: Chiny deklarują pomoc w zamian za dostęp do rynku unijnego

Chiny zaoferowały europejskim przywódcom, że pomogą im utrzymać euro w zamian za uznanie ich gospodarki za gospodarkę rynkową. Pozwoliłoby to na jeszcze większy eksport tanich towarów chińskich do Europy. Premier tego kraju Wen Jiabao złożył taką propozycję na spotkaniu z liderami biznesu i urzędnikami podczas Światowego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w chińskim mieście Dalian.

Kraje europejskie stoją wobec problemów z długami, a my wielokrotnie już oferowaliśmy pomocną dłoń. Będziemy nadal tam inwestować – zapewnił chiński premier. Zasugerował, by kraje europejskie podjęły działania na rzecz szybkiego uznania gospodarki chińskiej za gospodarkę rynkową. Chiny taki status mają uzyskać – zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu – do 2016 r., ale już teraz chciałyby korzystać z tego statusu i więcej eksportować do krajów Unii.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej zbagatelizowała te sugestie. Mówiła, że podczas niedawnej rozmowy telefonicznej premiera Chin z komisarzem unijnym Jose Manuelem Barroso „w ogóle nie rozmawiano na ten temat”. Dodała jednak, że urzędnicy pracują „intensywnie” w sprawie negocjacji dot. uznania gospodarki chińskiej za gospodarkę rynkową.

Nowy status gospodarki chińskiej zmieni sposób naliczania cła przez UE, która obecnie chroni rodzimych producentów. Jeśli zmieni się status gospodarki chińskiej, UE nie będzie mogła uznawać za dumpingowe cen na wiele towarów.

Chiński premier przekonuje, że Europejczycy w znacznie mniejszym stopniu obawiają się chińskich towarów niż Amerykanie. Niemiecka fundacja Marshall Fund opublikowała dane sondażowe, z których wynika, że 46 proc. Europejczyków uważa, że chińska gospodarka nie stanowi zagrożenia dla Europy. 62 proc. obywateli sądziło również, że Chiny nie stanowią zagrożenia wojskowego. Dla porównania aż 62 proc. Amerykanów uważa, że Chińczycy stanowią zagrożenie ekonomiczne, a 47 proc. uważa, że stanowią oni również zagrożenie wojskowe.

Najbardziej pro-chińskie kraje UE z 12 objętych badaniem to: Rumunia, Bułgaria, Holandia, Francja, Portugalia, Wielka Brytania i Hiszpania. Niemcy, Włochy i Słowacja są na drugim końcu skali.

Pomimo deklarowanej ostrożności, włoskie władze spotkały się w ub. tygodniu w Rzymie z przedstawicielami chińskiego funduszu China Investment Corporation. Pojawiły się spekulacje, że Chińczycy będą kupować włoskie obligacje.

Źródło: EUObserver, AS

Za: PiotrSkarga.pl (2011-09-21) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7895,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content