Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy reformują rosyjską armię

Niemcy chcą mieć bliższe stosunki militarne z Rosją. W Moskwie minister obrony Thomas de Maiziere zapewnił, że Federacja Rosyjska otrzyma niemieckie know-how dotyczące reformy sił zbrojnych. Zmiany te są megaprojektem: tylko na nabycie lepszej broni do 2020 roku zostanie wydana bajeczna suma 500 miliardów euro.

Niemiecki minister obrony Thomas de Maizière obiecał Rosji bliską współpracę w procesie przebudowy armii, będącej jedną z największych reform tego ogromnego imperium. Podczas swojej krótkiej wizyty w stolicy Rosji de Maizière spotkał się z rosyjskim ministrem obrony Anatolijem Sierdiukowem. To była w ciągu ostatnich 2,5 lat pierwsza wizyta szefa niemieckiego resortu obrony w Rosji. Konkretnych umów jeszcze nie podpisano, jednakże po około jednogodzinnym spotkaniu Sierdiukow mówił o „ogromnym potencjale współpracy między Rosją i Niemcami”. De Maizière dodał, że na najbliższe lata zaplanowanych jest wiele projektów i Rosja, w kwestii przebudowy armii, może skorzystać z doświadczenia Bundeswehry. „Z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa jesteśmy zainteresowani nowoczesną i dobrze dowodzoną armią rosyjską”, – zaznaczył niemiecki minister.

Niemiecko-rosyjskie stosunki militarne stały się w tym roku intensywniejsze. Niedawno minister obrony Serdiukow specjalnie przybył do Niemiec, aby obejrzeć supernowoczesne centrum szkolenia bojowego Bundeswehry, znajdujące się w landzie Saksonia-Anhalt. W centrum tym żołnierze ćwiczą sytuacje bojowe i strategie prowadzenia walki w rzeczywistych warunkach, co więcej dowódcy mogą ich obserwować i nadzorować z centrum dowodzenia. Obiekt ten dla Bundeswehry zabezpiecza prywatna firma, która może zbudować takie centrum również w Rosji. De Maizière dał w Moskwie do zrozumienia, że pozytywnie odnosi się do tego projektu. Rosjanie również zainteresowani są niemieckim know-how dotyczącym stworzenia obozów i szpitali polowych. Niemieccy wojskowi zaznaczają, że nie szczególnie interesuje ich ciężkie uzbrojenie. Ważniejsza jest dla nich logistyka i przede wszystkim wyszkolenie.

Całkowita przebudowa przestarzałej po upadku Związku Radzieckiego armii jest dla Rosji megaprojektem. Źołnierze otrzymują niski żołd lub w ogóle nie dostają żadnych pieniędzy, i dlatego są problemy z dyscypliną. Uzbrojenie zachowało się jeszcze z czasów zimnej wojny; marynarka wojenna i siły powietrzne Rosji są dość przestarzałe. Dowództwo dostrzegło konieczność przedsięwzięcia odpowiednich kroków już przed kilkoma laty. Z góry Kreml rozkazał przeprowadzić radykalną reformę sił zbrojnych. „Wojny na polu walki obecnie nie prowadzi już tysiące żołnierzy, objaśnia generał major Sergiej Ruskoj z ministerstwa obrony. Nam jest potrzebna taka armia, którą można by było szybko i skutecznie wprowadzić do walki w poszczególnych ogniskach konfliktu”. Stworzenie nowoczesnej, gotowej do działania armii jest głównym priorytetem przeprowadzanej reformy. Rosja pretenduje do tego, aby być światowym mocarstwem, i dlatego władze Kremla stawiają na mobilne wojska, zdolne szybko i skutecznie zwalczać graniczne konflikty Rosji.

 

Rosja chce uczyć się od Niemiec

Armia rosyjska już dziś jest znacznie zredukowana. Zamiast czterech milionów żołnierzy, jak to było jeszcze przed kilkoma laty, Rosja w szeregach sił zbrojnych ma teraz tylko milion mężczyzn i kobiet. W najbliższych latach i ta liczba powinna się zmniejszyć. W porównaniu z rosyjskimi siłami zbrojnymi Bundeswehra wydaje się być miniarmią. Obecnie służy w niej zaledwie 200 tys. mężczyzn i kobiet, a w toku reform ich liczba będzie stale maleć. Z rosyjskiego punktu widzenia, zgromadzone przez ostatnie lata doświadczenie, kiedy liczebność Bundeswehry ciągle zmniejszała się, wydaje się szczególnie interesującym. Znaczne zainteresowanie Rosji intensywną współpracą, według specjalistów niemieckiego resortu obrony, pojawiło się jeszcze zanim de Maizière wiosną tego roku objął stanowisko ministra obrony.

Według generała majora Ruskiego, zasadnicze punkty reformy armii rosyjskiej są podobne do tych zmian, które zostały przeprowadzone w Bundeswehrze. „Służba w armii znowu powinna stać się atrakcyjną”, -podkreśla Ruskoj. Dlatego przede wszystkim należy podnieść żołd i poprawić warunki bytowe żołnierzy. Oprócz tego wysoko postawieni wojskowi chcą ograniczyć skostniały system wykonywania rozkazów i przekazać prywatnym firmom wykonanie poszczególnych zadań logistycznych, w tym serwis pojazdów i utrzymanie koszar w dobrym stanie. Na koniec z tej splecionej sieci koszar i posterunków powinno zostać tylko 200. We wszystkich tych procesach, które powinny zostać zakończone do 2020 roku, Rosja mogłaby wiele zaczerpnąć z niemieckiego doświadczenia, zaznaczył Ruskoj. De Maizière potwierdził, że Berlin w każdej chwili jest gotowy na taką wymianę.

Dla Niemiec bliższa współpraca z armią rosyjską ma jeszcze znaczenie z punktu widzenia polityki zagranicznej. Od lat Berlin stara się zacieśnić stosunki z Moskwą. Rosja jest bardzo ważnym państwem dla Niemiec, w pierwszej kolejności z powodu ogromnych zasobów surowców naturalnych. Bliższa współpraca Bundeswehry i armii rosyjskiej, wiedzą to tak doświadczeni politycy jak de Maizière, pozwoli lepiej rozeznać się w tym, co dzieje się w centrum władzy Kremla, i nawiązać odpowiednie kontakty. 

Matthias Gebauer
„Der Spiegel”

Tłumaczenie: Monika Podgórska 

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/publicystyka,wydarzenia-tygodnia?zobacz/niemcy-reformuja-rosyjska-armie

Skip to content