- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Madryt: zezwolenie na antypapieski marsz

Antypapieska manifestacja, zwołana przez Europę Laicką, Sieci Chrześcijańskie i Madryckie Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli AMAL, odbędzie się ostatecznie w centrum Madrytu. Zgodę na przemarsz wyraziła delegatura rządu na stolicę Hiszpanii. „Zwyciężył interes wyborczy nad zdrowym rozsądkiem” – zauważa wielu komentatorów.

Pierwsza propozycja, aby manifestacja odbyła się w jednej z dzielnic Madrytu (Lavapiés) spotkała się ze stanowczym sprzeciwem organizatorów. W imię „bezpieczeństwa” i „widzialności” domagali się oni przejścia ulicami centrum stolicy. Ostatecznie przedstawiciele rządu wyrazili dzisiaj zgodę, aby manifestacja odbyła się na placu Tirso de Molina i przeszła przez słynny plac Sol.

Marsz odbędzie się 17 sierpnia pod hasłem „Z moich podatków dla papieża nic” w proteście przeciwko użyciu środków publicznych na pokrycie kosztów papieskiej wizyty. Ponadto organizatorzy wysłali list do prokuratora generalnego, aby „śledził wypowiedzi Benedykta XVI, ponieważ mogą stać się przedmiotem wykroczenia”. Manifestację poparły stowarzyszenia lewicowe, feministyczne, homoseksualne i ekologiczne, w tym także komuniści z partii Izquierda Unida. Dzień wcześniej, 16 sierpnia, z inicjatywy Ruchu 15 Maja odbędzie się manifestacja przed siedzibą kurii w Madrycie, podczas której planowane jest dokonanie masowego aktu apostazji.

Zdaniem obserwatorów decyzja rządu ukazuje jego słabość oraz jawny interes wyborczy i propagandowy. Na 20 listopada przewidziane są wybory powszechne, które najprawdopodobniej wygra obecna prawicowa opozycja. Każdy głos jest więc na wagę złota.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt