- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Niemiecki Kościół apeluje o zakaz eugeniki

Dwa największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech apelują o całkowity zakaz diagnostyki preimplantacyjnej. – To instrumentalizacja ludzkiego życia – piszą.

Katolickie archidiecezje Berlina i Hamburga, przedstawiciele niemieckich protestantów, a także episkopat Niemiec i Caritas wystosowały list do niemieckich posłów, w którym żądają całkowitego zakazu diagnostyki preimplantacyjnej. Według autorów listu metoda ta jest nieetyczna i niezgodna z konstytucją, która ma chronić godność człowieka.

„Embriony przeznaczone do diagnostyki powoływane są do życia po to, by wybrać najlepsze, a odrzucić chore. To instrumentalizacja ludzkiego życia” – czytamy w liście do niemieckich posłów.

Ponadto dokumenty episkopatu i Caritas podkreślają poza tym, że to również dyskryminacja ludzi niepełnosprawnych, którzy przy stosowaniu tej metody dzisiaj nie mieliby szans na przeżycie.

Metodę diagnostyki preimplantacyjnej krytykuje kanclerz Angela Merkel, część chadeckich posłów, a także niektórzy deputowani SPD i Zielonych.